Najlepszy program do renderingu 3D

Wiele jest w powszechnym już obiegu słów i sformułowań, które do niedawna zrozumiałe mogły być w pierwszej kolejności dla wąskiego grona odbiorców – zorientowanych w branży dla danego słowa pierwotnej. Specjalistyczne określenia przenikają do naszego języka, stając się używane i zrozumiałe coraz powszechniej, co jednak nie zawsze oznacza natychmiastowego podniesienia poziomu kompetencji jego użytkowników. To wszak, że zdajemy sobie sprawę z tego, czym tak de facto jest przykładowy rendering (na którym to przykładzie pozwolimy sobie oprzeć cały tekst), nie oznacza z miejsca nabycia także wiedzy odnośnie tego, jaki program najlepiej jest w jego celu stosować.

Oczywiście jednocześnie nic w tym zdrożnego. To absolutnie naturalna kolej rzeczy, wiedza w jakiejkolwiek konkretnej niszy zwykła wykuwać się z czasem oraz kolejnymi nabytymi „skalpami”. Zarazem warto jednak niezmiennie ją poszerzać i gromadzić kolejne użyteczne informacje nawet w temacie, z którego początkowo kojarzymy wyłącznie ogólnikowe określenie.

Zwłaszcza, że samo renderowanie jako takie nie jest najbardziej oczywistym w wyjaśnieniu sformułowaniem. Podstawowa definicja traktuje o „przedstawieniu informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska” – i jest ona oczywiście ze wszech miar prawidłowa. Zarazem jednak przez swoją ogólnikowość nie do końca pasuje ona do dziedzin, z którymi instynktownie najbardziej zwykliśmy kojarzyć rendering, czyli fotografią oraz filmem (w szczególności trójwymiarowym). To właśnie w obrębie tych węższych dziedzin konieczne jest używanie bardziej skomplikowanych programów do renderingu. Jednym zaś – a zarazem zdecydowanie najlepszym – z nich jest program znany pod anglojęzyczną nazwą Mental Ray Standalone.

Opisując ten skomplikowany silnik w pierwszej kolejności należy zaznaczyć zdecydowanie najbardziej podstawową kwestię, która pomoże nam pojąć dokładniej, o co tak naprawdę chodzi w użytkowaniu Mental Ray Standalone. Mowa bowiem przede wszystkim o oprogramowaniu dla stuprocentowych profesjonalistów, niedostępnym dla osób działających amatorsko i w zaciszu własnego mieszkania tworzących swoje drobne projekty (oczywiście zdarzają się wyjątki w tej kwestii, lecz najprościej rzecz ujmując – program wymaga pewnego wydatku finansowego). To jakościowy sprzęt, często wykorzystywany podczas projektowania gier oraz filmów fabularnych metodą komputerowej animacji. Wielokrotnie w użyciu spotkać go można na wielu planach filmowych oraz studiach producenckich. Co więc stoi za jego sukcesem oraz wysoką jakością, którą reprezentuje?

Lista zalet, jaka wiąże się z użytkowaniem Mental Ray Standalone, jest listą ciągle rozrastającą się, lecz zarazem warto ją choć po części zarysować.

Mowa więc tym samym nie tylko o programie w pełni zgodnym ze standardami kinematografii oraz telewizji w każdym zakątku świata, ale i składającym się na to między innymi fotorealistycznym rozkładzie światła, które pozwala na tworzenie obrazów o jakości godnej pomylenia z rzeczywistością. Podobnie profesjonalnie rozkładają się tam cienie, tworząc wespół ze światłem idealne warunki do stosowania nawet najbardziej skomplikowanych efektów specjalnych. Wszystko zaś przy prostym i intuicyjnym sterowaniu, z którego skorzysta bez żadnych problemów każdy, kto miał choć przez moment do czynienia z jakimkolwiek programem do renderingu.

Mental Ray Standalone jest tym samym wprost idealnym wyborem dla każdego projektu, wykorzystującego technologię 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *