Jeśli można używać kategorii „absolutnych podstaw” w odniesieniu do dziedziny, która niewątpliwie się z samych takich podwalin składa – czyli projektowania przestrzeni – w naszych współczesnych realiach jedną z nich z pewnością jest już od dawna odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające wysokiej jakości modelowanie 3D. Trudno jest już wszak de facto mówić o jakimkolwiek profesjonalnym zaaranżowaniu czegokolwiek – a zwłaszcza większych przestrzeni – bez niezbędnego symulacyjnego wsparcia, jakie zapewnia samo modelowanie 3D jako takie. Jak nic innego ułatwia ono szeroko pojętą koordynację projektu, wizualizując nam na bieżąco de facto wszystkie poczynione przez nas zmiany.
Zarazem jednak niezmiennie pokutuje w nas poczucie, że jest to element projektowania, do którego dostęp mają tak naprawdę nieliczni – wymagający wielkich kosztów zarówno infrastrukturalnych, jak i technologicznych. Nic jednak bardziej mylnego. Owszem, odpowiednie oprogramowanie (a zarazem idące za nim koszta oraz wysiłki poniesione, by w odpowiednim stopniu opanować sprzęt) staje się niezbędne w momencie, w którym chcemy pójść ze swoim działaniem okołoprojektanckim nieco dalej, zwiększając swój profesjonalizm.
Istnieje wystarczająco wiele zupełnie darmowych programów, dzięki którym możemy nabyć pierwsze, podstawowe szlify bez konieczności zbyt wielkiego inwestowania. Takie rozwiązania zarazem pozwalają wielokrotnie dokonać nam aktu samookreślenia własnej sytuacji – czy naprawdę jesteśmy gotowi na zostanie projektantem przestrzeni, czy też nigdy nie wyjdziemy z kręgu amatorskich wprawek, poczynionych właśnie w darmowych programach?
Takie właśnie działanie to doskonała, najbardziej życiowa lekcja projektowania przestrzeni poprzez absolutną podstawę w tej dziedzinie, jaką jest wspomniane już modelowanie 3D. Jak nic innego pozwala rozwinąć skrzydła początkującym projektantom, odpowiednio wcześnie także odsiewając tych, dla których był to tylko chwilowy, nie do końca udany epizod w życiu zawodowym.
Warto jest więc odpowiednio dosadnie przeszperać internet, by natrafić choćby na tak kompetentne narzędzia do projektanckiego samorozwoju, jak bodaj najpopularniejszy z nich – FreeCAD. Umożliwiając projektowanie modeli de facto dowolnych wymiarów, jest prawdopodobnie najpopularniejszym z nich – lecz czy najlepszym? To tak naprawdę zależne jest od nas samych. Jedyną możliwością przekonania się jest zweryfikowanie tego na własną rękę. Najlepiej wespół z innymi programami, FreeCAD jest wszak jedynie wierzchołkiem góry lodowej.
W ten właśnie sposób możemy dokonać weryfikacji własnych założeń, oraz rozwinąć się w coraz istotniejszej dziedzinie naszych cyfrowych czasów – projektowaniu przestrzennym. Warto jest przynajmniej takie działanie rozważyć, jeśli tylko jest się zainteresowanym.