W pracy inżyniera dokładność oraz precyzja jest obecnie coraz bardziej ceniona. Im bardziej zaawansowane i złożone obiekty projektujemy, tym bardziej jest to istotne. Należy to rozumieć w tym sensie, że każdy obiekt powinien być zaprojektowany, ale inaczej wygląda zaprojektowanie młotka, a inaczej gwoździarki oraz inaczej wygląda projektowanie samochodu, a inaczej samolotu. Wraz z rozwojem techniki, aby zrobić projekt oraz być pewnym, że:
– po pierwsze jego zrealizowanie w rzeczywistości jest możliwe;
– po drugie założenia projektowe przełożą się na faktyczne właściwości wytrzymałościowe (oraz inne parametry fizyczne);
musimy wykonać olbrzymią ilość obliczeń.
Rozwój programów do projektowania
Wykonywanie wielu tysięcy obliczeń, które często są schematyczne, a ich wynik zależy jedynie od danych wejściowych umożliwiają komputery. Nawet zwykły Excel i proste formuły, potrafią zaoszczędzić wiele godzin pracy, jaką niegdyś trzeba było wykonywać. Same suche obliczenia jednak nie wystarczają, a przynajmniej nie obecnie. Od prostych programów do przeprowadzania wyliczeń fizyczny, wytrzymałościowych, zaczęto iść dalej. Zaczęło powstawać oprogramowanie inżynierskie, które z czasem dało nam możliwość przeprowadzania symulacji (naprężeń, przepływów itp.) Symulacje są niezwykle istotne w pracy inżyniera.
Co inżynierowi daje możliwość symulacji cyfrowej?
Symulacja cyfrowa pozwala przede wszystkim na skrócenie czasu, w jakim stworzymy prototyp, który spełni nasze oczekiwania i będzie dobrą podwaliną dla właściwego wyrobu. Programy symulacyjne pozwalają na symulowanie obciążeń mechanicznych, przepływów cieczy i gazów, zmian temperatury, cyklicznych obciążeń zmęczeniowych oraz wielu innych zmiennych fizycznych. Programy te wykonują obliczenia jakie dalibyśmy radę sami przeprowadzić, ale ich szybkość jest nieporównywalna. Warte jest również podkreślenia, że program pokaże nam również w trójwymiarze, jak zachowywać się będą projektowane elementy.
Jakie są najlepsze programy do symulacji i obliczeń?
Najlepszymi programami do symulacji i obliczeń są produkty firmy Autodesk. Produkty te zna każdy kto studiował na wyższej szkole techniczne. Umiejętność posługiwania się takimi programami, tak zrosła się z funkcją inżyniera że ich obsługa jest ćwiczona na studiach technicznych. Każdy zna na pewno AutoCAD. Jest to flagowy produkt wspomnianej firmy, która posiada olbrzymie doświadczenie w tworzeniu wirtualnych „desek kreślarskich”. Do innych jej zaawansowanych produktów należą np. AutoCAD Mechanical, środowisko CFD, MapGuide Enterprise, Autodesk Toxik oraz wiele innych. Jeśli idzie o konkurencyjne oprogramowanie to na pewno warto jest znać takie produkty jak I-deas oraz CATIA.
Znajomość takiego oprogramowania na pewno nam nie zaszkodzi. Kiedy będziemy szukać pracy na 90% zostaniemy zapytani o umiejętności obsługi programów inżynierskich.