Zaczynając już od ery starożytnej, inżynierowie potrzebowali jakiegoś rodzaju formy komunikowania swoich idei. Jedni po prostu wybierali metodę opowiadania o swoich dziełach, inni pisali różne wywody na kartkach (rękopisy), a jeszcze inni korzystali z rysunku, który w języku inżynierów, jest najbardziej pożyteczną formą komunikacji koncepcji. Dlaczego tak jest? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie i od razu należy nadmienić, że oczywiście inne formy komunikacji pozostają istotne w życiu technicznym. Używamy różnego rodzaju norm, wzorów czy wykładów, które nie mają czasami nic wspólnego z rysunkiem technicznym lub koncepcyjnym, a i tak dostarczają nam ogromnej ilości informacji potrzebnej do pracy. Coś jednak sprawia, że to właśnie rysunek i projektowanie urządzenia właśnie przy różnych jego wersjach, daje najbardziej upakowane treścią medium dla inżyniera. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że chociażby przez samo opowiadanie czy pisanie o swoim pomyśle, rozwiązaniu problemu, nie do końca jednoznacznie, jesteśmy w stanie przekazać ideę. Z kolei, gdy sięgamy do sztuki rysunku technicznego, jaka jest wykorzystywana np. w urządzeniu AutoCAD, jego głównym aksjomatem jest jednoznaczność zapisu aby zapewnić zgodność intencji projektanta i wykonawcy. W bieżącym artykule, znacznie bardziej zgłębimy opis oprogramowania AutoCAD, które już od lat wspomaga projektowanie wśród młodych i starszych już stażem inżynierów.
Opisując sposób funkcjonowania programu AutoCAD, należy zwrócić szczególną uwagę na bardzo poręczny interface, sporządzony przez autorów oprogramowania. AutoCAD jest programem do rysowania zarówno 2D jak i 3D, jednak z doświadczenia mogę powiedzieć, że projektowanie przedmiotów w 3D w pracy inżyniera, stosunkowo rzadko wykonywane jest w AutoCADzie. W momencie kiedy skłaniamy się ku projektowaniu przestrzennemu, większą popularnością cieszą się takie programy jak: Solid Edge, Inventor 3D czy też CATIA dla bardziej zaawansowanych rysunków. Wracając jednak do AutoCADa, trzeba przyznać, że jest to program, który posiada bardzo dobre narzędzia do rysunku szczegółowego i praktycznie niezależnie od naszej wizji projektowej, prędzej czy później, narysujemy właściwie wszystko, co przyjdzie nam do głowy.
Otwierając program AutoCAD, można zobaczyć bardzo dobrze wykonany, szary interface, ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami. Patrząc w opcje znajdujące się na samej górze na cienkim poziomym pasku, mamy do dyspozycji różnego rodzaju funkcje, które ułatwiają nam proces projektowania. Do najważniejszych ze wspomniany należą takie jak:
„Home” – odpowiedzialna za najbardziej podstawowe kwestie związane z rysowaniem szczegółowych rysunków 2D takie jak: wybieranie opcji warstw rysowniczych, edycja tekstu do zapisu technicznego, tworzenie fundamentalnych obiektów geometrycznych oraz tych bardziej zaawansowanych, łącznie z opcjami docinania, zaokrąglania i innymi tego typu.
„Insert” – drugi bardzo istotny element programu AutoCAD, w którym uzyskujemy dostęp do tworzenia tzw. bloków projektowych, co w bardzo dużym stopniu ułatwia nam projektowanie i przyspiesza jego proces. W elemencie „insert” znajduje się również opcja „attach” pozwalająca na załączenie w programie jakiegoś zewnętrznego dokumentu, co bardzo często okazuje się niezbędne przy pracy inżyniera.
„Parametric” – stosunkowo nowa opcja w programach projektowych, która umożliwia projektowanie parametryczne tworzonych części. Dzięki takiemu zabiegowi, przy zmianie wielkości jednej z długości naszego obiektu, pozostałe również zmieniają swoją wielkość w taki sposób, aby zostały zachowane nakreślone przez projektanta, stosunki długości poszczególnych elementów.
Opisując działanie programy AutoCAD, można by było napisać o ogromnej ilości rzeczy, które umożliwia nam wspomniane oprogramowanie. Poczynając od szczegółowego parametryzowania projektów, poprzez import danych fizycznych z programu Excel po bardziej złożone kwestie. Celem artykułu jest jednak ogólne nakreślenie sposobu działania najbardziej popularnego na świecie programu, do projektowania 2D. Dzięki swojej prostocie i dostępności oraz przyjemnemu designowi, AutoCAD 2D, jeszcze przez długi czas nie będzie miał na rynku godnego konkurenta, z którym mógłby podjąć rękawice. Nie czekaj ani chwili dłużej i przelej swój pomysł, który od dawna siedzi Ci w głowie, na ekran komputera w programie AutoCAD.