Kolejny krok ku projektanckiej nowoczesności

Hosting plików online w dzisiejszej rzeczywistości wydaje się już być dość oswojonym elementem naszej codzienności. Wydaje się, że nikt choć po części obeznany z komputerem (czyli aktualnie prawdopodobnie każdy – może wyjąwszy przedstawicieli starszego pokolenia) nie powinien się już w żadnym wypadku dziwić na wspomnienie o takiej możliwości przechowywania wszelkich elementów naszej sieciowej rzeczywistości – od najdrobniejszych po te znacznie, znacznie większe. Internet zadomowił się w naszym postrzeganiu świata, a wraz z nim między innymi właśnie takie możliwości jego wykorzystywania.

Pozory jednak jak najbardziej potrafią mylić także i w tym wypadku. Niezmiennie wskazać można pewne dziedziny, w których hosting w tzw. „chmurze” wciąż potrafi być niespotykaną wręcz innowacją, która znacząco zmienia sposób działania w danej dyscyplinie. Ba – często są dziedziny wręcz urzędowo uznawane za te, które większych innowacji już w żadnym wypadku nie potrzebują, a nierzadko definiują sformułowanie „nowoczesność”.

Jedną z nich jest – co wielu może wprawić w nieliche zdziwienie – projektowanie. Wydawałoby się, że współczesna architektura, nierzadko wręcz zachwycająca swoim rozmachem i sposobem tworzenia kolejnych budynków, musi przodować we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Prawda jest jednak nieco inna – istniejące programy CAD (programowanie wspomagane komputerowo) to konstrukcje nierzadko mające swe korzenie w latach 70. czy 80. ubiegłego stulecia. Dobre z założenia dziś wymagają liftingu, a z uwagi na wielkość do tej pory niespecjalnie potrafiły się zmieścić nawet w największej sieciowej „chmurze”.

Zmianę przynosi jednak Autodesk 360 – pierwszy program wspomagający projektowanie, który służy także wielkim zespołom architektów (nie może wszak dziwić fakt, że wiele współczesnych budowli przez swoje skomplikowanie i rozmach musi być obsługiwane przez więcej niż jedną osobę). Dostęp do modeli 2D czy 3D w formie online znacząco ułatwia komunikację i logistykę wewnątrz zbiorowości – każdy uczestniczący w realizacji danego projektu może w jednej i tej samej chwili przeglądać ten sam model, nanosząc na bieżąco poprawki i komunikując się z resztą pracującej przy budynku załogi.

Bezpłatny dla indywidualnych użytkowników, którym zależy wyłącznie na ułatwionym wyświetlaniu modeli oraz dostępny za niewielką opłatą dla większych zespołów – Autodesk 360 to krok w kierunku nowoczesności, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę niezależnie od indywidualnych wyobrażeń o stopniu zaawansowania technologicznego w budownictwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *