Maya – animacje komputerowe na najwyższym poziomie!

Czym jest Autodesk? Jest to amerykańskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się tworzeniem (oraz serwisem) oprogramowania komputerowego. Firma ma na swoim koncie tak popularne programy jak AUTOCAD czy REVIT.

Maya jest jednym z programów wytworzonych właśnie przez wyżej wspomnianą firmę. Maya to pakiet do tworzenia grafiki i animacji komputerowej. Co ciekawe, jest to jeden z podstawowych programów, których używa się w branży filmowej do stworzenia efektów specjalnych oglądanych później na wielkim ekranie. Bardzo często Maya jest również używany do tworzenia animacji flash oraz modeli do gier 3D.

Autodesk wyposażył program w takie możliwości jak modelowanie (siatki, powierzchnie sklejane oraz NURBS). NURBS to bardzo popularna nazwa dla dwóch obiektów, którymi są powierzchnie oraz krzywe. Obiekty 3D są zazwyczaj stworzone przez siatki wielokątów lub poprzez zdefiniowane krzywe lub powierzchnie parametryczne (NURBS lub np. płaty Beizera). Siatka wielokątów pozwala na łatwą deformację obiektu (ułatwione jest skręcanie lub stosowanie systemu kości, niezbędnego w branży filmowej), zaś krzywe parametryczne tworzą gładkie powierzchnie.
Maya umożliwia tworzenie oraz symulację takich zjawisk jak: włosy i sierść, gazy, tkaniny, ciecze. Dzięki temu programowi, możemy stworzyć efekty atmosferyczne takie jak dym czy mgła -jest to możliwe dzięki Aero w Bifrost. Posiada narzędzie XGen, które odpowiada za interaktywne układanie włosów i sierści -oparte jest na pędzlach, dzięki czemu twórca ma większą kontrolę oraz może z większą dokładnością stylizować oraz układać sierść i włosy.
Jedną z ciekawych funkcji programu Maya jest możliwość integracji modułu Arnold z tym programem. Moduł ten pozwala na wyświetlanie w czasie rzeczywistym zmian sceny, które zostały wprowadzone (dotyczy to oświetlenia, materiałów i kamery). Jest to bardzo przydatna funkcja.
Autodesk zadbał również o łącze After Effects -jednocześnie można wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym do programów Maya i Adobe After Effects. Warto wspomnieć również o dodatkowych węzłach MASH -krzywa, sygnał, lokalizator oraz świat (są to nowe typy węzłów, istniejące zostały zaktualizowane).
Funkcja 3D Type pozwala na takie działania jak tworzenie znaków handlowych, animowanych logotypów oraz innych projektów, w których tekst jest niezbędny. Maya daje możliwość tworzenia grafiki wektorowej oraz grafik ruchomych.
Maya posiada wewnętrzny język skryptowy MEL -umożliwia to rozszerzenie funkcjonalności programu.
W tym programie możemy również renderować oraz cieniować 3D. Program posiada wydajną bibliotekę, która pozwala na szybkie i spójne operacje logiczne na geometrii wieloboków. Bardzo szybko renderuje utworzone sceny oraz pozwala na zarządzanie nimi (np. poprzez tworzenie szablonu ustawień, które później można ponownie wykorzystać).
Niewątpliwie program Maya jest potężnym narzędziem, niezbędnym w branży filmowej oraz podczas tworzenia gier komputerowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *