Oprogramowanie inżynierskie

Praca inżyniera nie jest wbrew pozorom taka łatwa. Wśród osób, które planują się kształcić na takie stanowisko, dominuje przekonanie wyjęte wprost z posterów reklamowych, które wyświetlają uczelnie. Lekko rozmarzony młody i zapalony inżynier nad deską kreślarską, który z rozmarzonym wzrokiem patrzy w przyszłość. Prawda jest taka, że o ile nie będziemy projektować firanek i innych dekoracji, to ani nie będziemy używać deski kreślarskiej, ani nie będziemy mogli bujać w obłokach. Praca inżyniera jest o wiele bardziej odpowiedzialna, a spowodowane jest to wieloma obostrzeniami jakie inżynier musi spełnić.

Praca inżyniera — konstruktora

Inżynierowie odpowiadają za owoce swojej pracy, a owoce te rodzą się w wielkim trudzie. Inżynier, projektując cokolwiek, musi pamiętać o wszelkich prawach fizyki, normach branżowych oraz prawnych i ustawodawczych, jakie musi spełnić. Normy te nie są zresztą zwykłym widzimisię instytucji, ale zostały ustawione w konkretnym celu — celem tym zazwyczaj jest zapewnienie jakości, a co za tym idzie bezpieczeństwa. Dodatkowo inżynier musi każdy projekt zaopatrzyć w fachową dokumentację, co jest żmudne, ale jest jego obowiązkiem. W czasach dzisiejszych z pomocą inżynierom przychodzi oprogramowanie inżynierskie, które wiele rutynowych zadań sprowadza do kilku kliknięć myszką i potwierdzenia zgodności. Najbardziej w ułatwianiu pracy inżynierom wsławiły się programy autodesk, które każdy student kierunków inżynieryjnych zna z zajęć grafiki inżynierskiej (najbardziej znany AutoCad).

Konstruowanie mechanizmów oraz wymagania wobec inżynierów.

Obecne programy inżynierskie pozwalają nie tylko na wykonywanie rysunków (pierwsze wersje AutoCad pozwalały głównie na to i choć był to przełom, obecnie jest to marginalny zakres ich funkcji). Współczesne oprogramowanie pozwala bardzo szybko nadawać projektom trójwymiarowy wirtualny kształt, pozwala poddawać nasze projekty symulowanym parametrom pracy oraz dowolnie zmieniać ich elementy składowe. Dzięki nim możemy dowolnie zmieniać materiał wykonania lub specyfikacje techniczne i normy, zgodnie z którymi mają być wykonane poszczególne części. Pozwala to znacznie skrócić czas powstawania prototypów.

W jaki sposób oprogramowanie inżynierskie powala na szybsze powstanie konstrukcji?

Oprogramowanie inżynierskie przede wszystkim dzięki dokładnym modelom matematycznym pozwala wykluczyć złe pomysły, zanim zaczniemy testować prototyp. Załóżmy, że inżynier w sposób klasyczny projektuje układ przeniesienia napędu, złożony z kół zębatych. Wszelkie wyliczenia są niby w porządku, ale prototyp w trakcie pracy przegrzewa się lub zaciera. Projektując taki układ dzięki programom inżynierskim, może przeprowadzić symulację, która wykaże, że najmniejsza zębatka jest wykonana z materiału zbyt miękkiego, i działające na nią siły szybko ją niszczą. Nawet jeśli model matematyczny pokazuje, że układ działać powinien, ale prototyp nie działa, to możemy na jego podstawie analizować najsłabsze punkty. Dzięki takiemu oprogramowaniu szybciej więc tworzymy projekty i sprawiamy, że proces projektowy jest zdecydowanie mniej kosztowny. Błędy projektowe są również dzięki temu popełniane rzadziej, co poprawia bezpieczeństwo i jakość wykonywanych mechanizmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *