Oprogramowanie dla inżynierów

Praca inżyniera jest niezwykle odpowiedzialna. Szczególnie dotyczy to inżynierów pracujących w branżach takich jak budownictwo, automotive czy lotnictwo. Co prawda branż, które produkują produkty w bezpośredni sposób odpowiedzialne za bezpieczeństwo jest więcej, ale trzy wymienione wyżej są największe, a konstrukcje i produkty charakteryzują się największą złożonością i najmniejszym marginesem błędu. Wspomniany margines błędu jest kategorycznie nieprzekraczalny. Jego przekroczenie zagraża zdrowiu i życiu ludzi, a firmy naraża na olbrzymie straty. Z tego powodu proces projektowy oraz testowy jest niezwykle żmudny, a inżynierowie mają mnóstwo pracy.

Jak inżynierowie pomagają sobie w pracy? 

Inżynierowie na szczęście mają do pomocy współczesną technikę. Co prawda nie zawsze tak było, ale wraz z rozwojem cyfryzacji oraz systemów elektronicznych, zaczęło powstawać oprogramowanie inżynierskie. Oprogramowanie to skraca proces projektowy na wielu płaszczyznach, ogranicza również koszty z tym związane. Robi to na kilku płaszczyznach:

– zmniejsza ilość inżynierów, którzy pracują nad danym etapem;
– inżynierowie nie muszą samodzielnie przeprowadzać wszystkich niezbędnych obliczeń;
– zmniejsza ilość prototypów, umożliwiając cyfrową symulację;
– wizualizacja 3D umożliwia ocenę estetyki projektu jeszcze przed powstaniem prototypu (wygląd jest również istotny);

Jakie oprogramowanie wspiera inżynierów w pracy?

Najpopularniejsze programy inżynierskie, jest to oprogramowanie stworzone przez Autodesk. W skład oprogramowania wchodzą takie pakiety jak między innymi AutoCAD oraz AutoCAD Mechanical. Są one najpopularniejsze, ale nie jedyne. Autodesk stworzył oprogramowanie, umożliwiające projektowanie i symulacje niemal wszystkiego co można zaprojektować. Bardzo ważną rolą w programach inżynierskich jest opcja symulacji. Możemy dzięki niej symulować w 3D, na przykład rozkład naprężeń detalu, który jest poddany danemu obciążeniu. Pomaga to uniknąć tworzenia mnóstwa prototypów rzeczywistych i poddawaniu ich rzeczywistym obciążeniom. Prototyp tworzymy dopiero kiedy wyniki symulacji 3D są zadowalające. W programie takim możemy dowolnie zmieniać na przykład rodzaj materiału, lub obecność spawów i innych metod łączenia. W czasie projektowanie możliwość szybkiej zmiany takiego niby banalnego parametru jak nieco twardsza stal, lub zmiana aluminium na stal, może sprawić że prototyp zadziała podczas pierwszego testu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *