Zasługą architektury jest to, że możemy korzystać z różnych rodzajów obiektów budowlanych. To jednocześnie nauka i sztuka, która zaczęła powstawać jeszcze przed naszą erą. Dzisiaj większość architektów nie tworzy projektów stojąc przy desce kreślarskiej. Korzystają z programów komputerowych specjalnie stworzonych z myślą o architektach. Dzięki pracy programistów praca architektów przy projektowaniu budowli trwa o wiele krócej niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Programy, z których najczęściej korzysta branża architektoniczna
Programów stworzonych na potrzeby architektów czy projektantów jest obecnie całe mnóstwo. Jednym z programów, które są wykorzystywane wyjątkowo często jest ABIS Plan. To program CAD, który wykorzystywany jest w pracach architektoniczno-projektowych. Dzięki programowi można stworzyć nie tylko kompletną dokumentację, ale także wykonać modelowanie w technologii 3D. ABIS Plan złożony jest z kilku modułów, każdy z nich ma 3 wersje. Moduły stanowią jedną całość. Można je wykorzystać na każdym etapie projektowania: począwszy od pierwszych, jeszcze wstępnych szkiców, poprzez sporządzenie dokumentacji i wizualizację projektu aż po przedmiar robót. Kolejnym programem wykorzystywanym w branży architektonicznej jest Norma Expert. Tym razem jest to program, z którego korzysta się przy wykonywaniu kosztorysów. Dostępne są dwie wersje tego programu. Jedna została specjalnie opracowana z myślą o osobach, które pracują samodzielnie. Wersja druga – sieciowa – adresowana jest do korporacji zrzeszających dużą grupę kosztorysantów. Kosztorysanci mogą korzystać także z jeszcze innych programów. Są to:
Norma PRO. To program, który jest kompatybilny z większością dostępnych obecnie baz cenowych. Obliczenia mogą być dokonywane 3 metodami: uproszczoną, szczegółową lub metodą, która łączy obie wcześniejsze metody;
Norma STANDARD. Podobnie, jak metoda Norma PRO umożliwia dokonywanie obliczeń na 3 sposoby. Program wykorzystywany jest przez kosztorysantów do tworzenia kosztorysów ofertowych, inwestorskich, powykonawczych;
CAD Kuchnie 6X. To program, który został stworzony z myślą o producentach mebli kuchennych i projektantach kuchni. Dzięki niemu można stworzyć projekt kuchni bardzo szybko. Do tego możliwa jest wizualizacja projektu, sporządzenie dokumentacji technicznej i wyceny;
CAD Decor 2.X. Program skierowany do projektantów wnętrz. Do programu twórcy dołączyli wiele bibliotek z artykułami wyposażenia wnętrz. Każdy kto korzysta z tego programu ma możliwość stworzenia także własnej biblioteki w technologi 3D.
Warto wspomnieć, że niektóre z programów przeznaczonych dla architektów są przez producentów oprogramowania przygotowywane także w wersji edukacyjnej. Są to programy, z których mogą korzystać studenci architektury nie ponosząc przy tym żadnych opłat.
Jak wybrać dobry program komputerowy?
Większość programów, z których korzysta branża architektoniczna jest dość droga. Nie można zapomnieć, że program ma ułatwiać przygotowanie projektów, skracać czas niezbędny do jego wykonania. Dlatego też wybierając program należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest on prosty w obsłudze. Im więcej narzędzi program oferuje, tym korzystanie z niego zajmuje więcej czasu. Programy, z których korzystają kosztorysanci powinny zapewniać dostęp do baz cenowych, a w tych dla architektów nie może zabraknąć biblioteki gotowych elementów. Idealny program komputerowy powinien też mieć polski interfejs. Z takiego programu korzysta się po prostu wygodniej. Rzeczą, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest także to, czy wybrany program jest kompatybilny z innymi aplikacjami oraz czy producent oprogramowania oferuje jego aktualizacje.