Projektowanie elementów mechanicznych wspomagane komputerowo

Elementy mechaniczne używane w maszynach i urządzeniach projektowane są obecnie z wykorzystaniem zaawansowanego oprogramowania komputerowego. Jak odbywa się ten proces?

W przeszłości przygotowanie projektu elementu mechanicznego wymagało wyrysowania go na kartce papieru. Dzisiaj projektowanie odbywa się z wykorzystaniem komputerów – znacznie łatwiej, wydajniej i wygodniej.

Czym jest projektowanie wspomagane komputerowo?

Elementy mechaniczne, a także innego rodzaju komponenty projektuje się z wykorzystaniem technologii określanej mianem CAD, co stanowi skrót od angielskiego (ang. Computer Aided Design) – projektowanie wspomagane komputerowo.

Terminem CAD określa się także oprogramowanie komputerowe, które używane jest przy projektowaniu technicznym. Metodologia ta ma szerokie zastosowanie w inżynierii:

• mechanicznej
• budowlanej
• elektrycznej

Oprogramowanie CAD pozwala na cyfrowe modelowanie geometryczne w celu przygotowania zapisu konstrukcji danego wyrobu z wykorzystaniem informacji geometrycznych, dynamicznych i materiałowych. Na tej podstawie wykonuje się zapis konstrukcji wyrobu, czyli jego dokumentację konstrukcyjną.

Zakres CAD – projektowania wspomaganego komputerowo

Oprogramowanie CAD wspierające projektowanie elementów mechanicznych obejmuje szereg narzędzi. Jakie prace wykonuje się z użyciem tego rodzaju programów?

Komputerowe odwzorowanie konstrukcji:
• tworzenie cyfrowych makiet elementów, czyli modelowanie cyfrowe
• przygotowywanie dokumentacji rysunkowej z modeli cyfrowych
• kreślenie projektów przez CADD (ang. Computer Aided Design and Drafting) – elektroniczną deskę kreślarską

Także dzięki CAD możliwe jest przygotowywanie i zarządzanie bazami danych dla elementów mechanicznych. Oprogramowanie CAID (and. Computer Aided Industrial Design) pozwala z kolei na symulację, wizualizację oraz animację – elementy mechaniczne mogą wtedy stać się częścią fotorealistycznych prezentacji.

Jak wykonuje się projektowanie CAD elementów mechanicznych?

Projektowanie elementów mechanicznych z wykorzystaniem oprogramowania CAD mogą przebiegać na różne sposoby. Poniżej prezentujemy typowy proces projektowy dla nowych obiektów.

1. Uzgodnienia dotyczące koncepcji produktu.

2. Przygotowanie w programie CAD cyfrowego modelu głównego projektowanego wyrobu, na przykład jego ramy, korpusu, obudowy.

3. Stworzenie cyfrowej makiety wyrobu, czyli uzupełnienie głównego modelu o dodatkowe elementy, na przykład części takie jak złącza łożyska – pochodzą z gotowych bibliotek albo są projektowane na nowo.

4. Wykonanie obliczeń wytrzymałościowych dla elementów, sprawdzenie, czy działają one prawidłowo, dobór właściwych materiałów.

5. Przygotowanie prototypu modelu 3D – obecnie często stosuje się metodę druku 3D.

6. Sporządzenie dokumentacji, w tym analizy ryzyka, instrukcji użytkowania, list materiałów.

7. Przygotowanie rysunków konkretnych elementów lub przygotowanie instrukcji dla obrabiarek CNC w celu produkcji elementu mechanicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *