Panta rhei – wszystko płynie dzięki oprogramowaniu CAD

Projektowanie przemysłowe to prawdopodobnie jedna z potencjalnie najtrudniejszych dziedzin jakkolwiek związanych z samym projektowaniem jako takim. Skala użytkowanych przemysłowo projektów, powszechny charakter korzystania z nich, rozmiary – co prawda nie sposób jest nie docenić także i tych, którzy w swojej pracy projektanckiej stawiają na estetykę, lecz funkcjonalność (niezaprzeczalnie powiązana z projektowaniem przemysłowym) wydaje się być kolejnym szczebelkiem na drabinie zawodowej w branży projektanckiej. Nie bez powodu wszak bodaj największe technologiczne osiągnięcie w dziedzinie projektowania jest dedykowane niemal wyłącznie projektantom na skalę przemysłową.

Mowa tu oczywiście o technologicznym cudzie projektancki, jakim niewątpliwie jest oprogramowanie typu CAD (Computer Aided Design), umożliwiające między innymi projektowanie hiperrealistycznych modeli 3D, które dla wielu mniej wprawionych na pierwszy rzut oka są niemal nie do odróżnienia od fotografii.

To jednak tak naprawdę jedynie wierzchołek góry lodowej, złożonej z dziesiątek możliwości, koordynowanych z perspektywy komputera osobistego, umożliwiającego nanoszenie poprawek do danego projektu w trybie bieżącym. Projektant może obserwować w czasie rzeczywistym zmiany, które powstają w formie danego budynku, podczas gdy stara się go modyfikować w obrębie symulowanego przez program CAD modelu. W momencie, w którym projektujemy budynek mający się w pierwszej kolejności charakteryzować użytkowością – jest to niewątpliwie najważniejsza z zalet tego typu programów i zarazem obiekt westchnień wielu młodszych projektantów, szkolących się niejednokrotnie na okrojonych wersjach podobnych programów, dostępnych za darmo w wersji online.

Prawdziwie funkcjonalny budynek musi jednak brać pod uwagę nie tylko same kwestie czysto konstrukcyjne – sam kształt i forma, choćby najlepiej wyprofilowane przez oprogramowanie 3D, nie będą w stanie całościowo zapewnić odpowiedniego działania całego konceptu w rzeczywistości. Także i tu jednak system typu CAD odpowiedzieć może pozytywnie wszystkim poszukującym rozwiązań. Chociażby bowiem w wypadku konieczności zaprojektowania odpowiedniej kanalizacji, kranu bądź jakiejkolwiek formy przepływu płynów bądź ciepła, istnieje także opcja testowania działania tego typu elementów takich konstrukcji.

To wszystko kwestia dobrania odpowiednio bogatego oprogramowania, często także pewnej inwestycji czysto finansowej – lecz zarazem zdecydowanie jest to też i decyzja warta podjęcia. Dostatecznie dobry program CAD to niezbędnik projektanta przemysłowego z prawdziwego zdarzenia i zarazem gwarancja działania zawodowego na wysokim poziomie. Sprzęt dla tych, którzy zdecydowanie pragną zajmować się projektowaniem i czerpać z tego realne korzyści – stale się rozwijający, dostosowujący do współczesnej technologii, wspomagający proces projektowania od pierwszego do ostatniego pociągnięcia. Obiekt westchnienia, lecz zarazem jest to niewątpliwie westchnienie w stu procentach zasłużone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *