Można napisać wprost, że program AutoCad Raster Design służy do konwersji formatu obrazu rastrowego na format wektorowy. W tym momencie grono ludzi, którzy wiedzą, o co chodzi jest strasznie wąskie. Więc pora rzucić trochę światła na sprawę. Grafika rastrowa jest to nic innego jak grafika pikselowa. Na prostokątnej siatce punktów (pikseli) przedstawiony jest obraz, czyli każdy piksel posiada swój przypisany kolor tworząc daną grafikę. Dla przykładu każde zdjęcie jest obrazem rastrowym, a najpopularniejsze formaty to *.jpg, *.png, *.tiff czy *.gif. W grafice wektorowej natomiast obrazy powstają z prymitywów graficznych takich jak linie, punkty, okręgi, elipsy oraz inne wieloboki i kształty. Wszystkie te składowe oparte są na równaniach matematycznych. Sprawia to, że możemy zmieniać dowolnie wielkość grafiki nie tracąc na tym jej ostrości.
A teraz słów więcej na temat oprogramowania.
Autocad Raster Design służy do konwersji oraz obróbki grafiki rastrowej na wektorową. Wszystko super tylko czy to jest przydatne? Oczywiście. Wciąż, a w szczególności w architekturze wykorzystuje się projektowanie 2d. Wcześniej robiono to ręcznie przy pomocy tablicy kreślarskiej, a w archiwach przechowywane są rysunki w formie papierowej. Podczas projektowania można z powodzeniem zeskanować taki właśnie rysunek i przekonwertować zdjęcie na obraz wektorowy , który może być wykorzystany w czasie tworzenia rysunków w AutoCad (i nie tylko). Oprogramowanie to posiada szereg narzędzi takich jak:
– usuwanie zanieczyszczeń z graficznych (np. plama na skanowanej kartce lub naderwanie)
– półautomatyczne rozpoznawanie tekstu oraz geometrii (prymitywy graficzne)
– możliwość łączenia kilku obrazów w celu utworzenia maski obrazu
– swobodna manipulacja grafiką rastrową (wyodrębnienie geometrii i edycja jej w sposób wektorowy)
Podczas projektowania możemy dzięki temu wykorzystać zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, mapy czy topografie miasta lub pomieszczenia. Można je później dowolnie edytować oraz nanieść na wykonywany przez nas projekt.
Co dzięki temu otrzymujemy?
Podnosimy jakość naszych rysunków, a co za tym idzie projektów. Stają się dokładniejsze i lepiej dopasowane do otoczenia. Niwelujemy błędy projektowe, że coś się nie zmieści, że jest w nieodpowiednim miejscu, że nie pasuje. Minimalizując możliwość wystąpienia błędu na etapie projektowania (czyli także w czasie realizacji), zwiększamy swą konkurencyjność na rynku. Idąc dalej, czas to pieniądz. Tak więc oszczędzajmy minuty, godziny, a nawet dnie na przerysowywaniu starych skanów, dokumentów architektonicznych czy technicznych. Niech zrobi to za nas program (pamiętając o nadzorowaniu go i wprowadzeniu ewentualnych poprawek). Dzięki temu szybciej będziemy mogli wykorzystać nasz projekt w poprzednio utworzonym obszarze np. mieście (i/lub budynku). To wszystko składa się na dokładniejsze i bardziej wartościowe prezentacje naszych projektów, a to przekłada się na szybsze podjęcie decyzji o jego realizacji. Autocad raster design najbardziej przyda się w przedsiębiorstwach zajmujących się infrastrukturą przy edycji danych geoprzestrzennych i kartograficznych. Program ten jest kompatybilny z większością programów firmy Autodesk.