Dynamika zmian, nieodłącznie powiązanych ze współczesnością, coraz bardziej wydaje się wdzierać w nasze życie – w dodatku da się to zauważyć nawet w dziedzinach, które dla niewprawnego oka mogą wciąż wydawać się całkiem nowoczesne i niewymagające głębszej metamorfozy.
Pozory jednak potrafią mylić często w sposób ocierający się wręcz o skrajność. Doskonałym przykładem może być tu współczesne projektowanie CAD (wspomagane komputerowo, oparte o modelowanie geometryczne projektowanego budynku), które dla niezaznajomionych z tematem ma wszelkie prawo wydawać się postępowe i współczesne jako sam koncept – wszak jeśli w jakiejkolwiek kwestii pojawia się udział komputera, to dla wielu staje się ona niezmiennym synonimem nowoczesności. Prawda jest jednak znacznie bardziej brutalna.
Samo projektowanie jako takie jest zbyt dynamicznie rozwijającą się dziedziną, by móc bazować w stu procentach na rozwiązaniach, początkowo zaimplementowanych w niej na przełomie lat 70. oraz 80. ubiegłego wieku. CAD jako sam koncept jest znacznie starsze, niż może nam się wydawać – i w związku z tym wymaga co jakiś czas liftingu, które umożliwi temu niezmiennie istotnemu narzędziu nadążanie za rozwojem współczesnej architektury.
Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoi wspomniany system w dzisiejszych czasach, niewątpliwie jest coraz większa skłonność architektów do pracy w interdyscyplinarnych zespołach. Ułatwia to nie tylko dopracowanie powstającego budynku, lecz zarazem także po prostu umożliwia jakąkolwiek pracę nad tymi największymi z nich – potrzeba wystarczająco wielkiego grona osób, by być w stanie jakkolwiek pracować na ogromnych przestrzeniach, które niezmiennie charakteryzują dzisiejsze budownictwo.
Nawet osoby najmniej zorientowane w samej architekturze jako takiej odpowiedzą na takie zapotrzebowanie najprościej, jak to tylko możliwe: „czy nie dałoby się przenieść systemu CAD do chmury?”. Wszak hosting wszelkich plików online jest już aktualnie codziennością – przenoszenie tam coraz większych programów wydaje się być nie tylko logiczne, lecz i w teorii dawno wręcz zrealizowane. Niestety, w wypadku projektowania wspomaganego komputerowo do niedawna wciąż było to nierealne. Jednak sformułowanie „do niedawna” nie pojawia się tu przez przypadek.
Autodesk Fusion 360 CLOUD to pierwsza udana próba przeniesienia współczesnego systemu projektowania komputerowego całkowicie w obręb internetowej „chmury”, zapewniającej równoprawny dostęp do projektu wszystkim osobom zaangażowanym w jego powstawanie. Poprawki nanoszone są natychmiastowo, co usprawnia nie tylko samą komunikację w zespole, lecz także samo projektowanie jako takie. Całość działania zyskuje na dynamice w stopniu nieporównywalnym z żadnym dotychczasowym rozwiązaniem. Efekty końcowe jawią się zaś jako nie do przecenienia względem bardziej „tradycyjnych” form projektowania.
Architektoniczny skok w przyszłość jeszcze nigdy wcześniej nie był aż tak realny. To rozwiązanie z którego nie sposób jest nie skorzystać.