Realizacja projektu inżynieryjnego jest niezwykle trudna. Tym jest trudniejsza im projekt inżynieryjny jest bardziej złożony. Poziom trudności wzrasta dodatkowo, jeśli to nad czym pracujemy będzie używane przez wielu ludzi, ważny jest wizualny efekt końcowy, a przede wszystkim używanie naszego wyrobu ma również wpływ na bezpieczeństwo. Obecnie poziom zaawansowania niemal każdego działu inżynierii, wymaga aby w trakcie realizacji wspierać się pomocami cyfrowymi.
Dlaczego inżynierowie zmuszeni są wspierać się oprogramowaniem inżynierskim?
W zasadzie to inżynierowie nie tyle są zmuszeni, ile chętnie z takiego oprogramowania korzystają. Przyjrzyjmy się przypadkowi, kiedy na przykład projektujemy samochód. Przykład ten jest niezwykle dobry, ponieważ samochód składa się z kilkudziesięciu tysięcy części, z których zdecydowana większość są to części mające wpływ na bezpieczeństwo ludzi. Samochody aby były kupowane muszą być również ładne, a często ciężko jest pogodzić bezpieczeństwo i elegancję. Na etapie projektowania, na etapie wykonywania tych części oraz ostatecznie montażu, musimy mieć świadomość że to nad czym pracujemy, nie może zawieść. Jeżeli projektant projektuje daną część i nie wspierał by się na przykład programami do projektowania 3D i symulacji, musiałby dokonywać samodzielnie bardzo skomplikowanych i trudnych obliczeń, wykonywać prototyp, poddawać go testom a następnie kiedy ich wyniki nie byłyby satysfakcjonujące, cały proces musiałby wprowadzić od nowa. Biorąc pod uwagę obecne tendencje w branży automotive (a najważniejszym z nich jest chęć „odchudzania samochodów”), projektowanie całego auta zajmowało by lata lub nawet dziesięciolecia, bez wsparcia cyfrowego.
Co nam dają programy symulacyjne i projektowanie 3D?
Programy do projektowanie 3D, takie jak różne pakiety firmy Autodesk, przede wszystkim dają nam możliwość przeprowadzenia wstępnych testów, jeszcze w komputerze. Na komputerze projektujemy dany lub nawet grupę detali. Możemy zadać im parametry, takie jak materiał z jakiego są wykonane oraz wymiary. Jeszcze w komputerze mamy możliwość cyfrowy obiekt, poddać cyfrowym testom obciążeniowym. Symulacja ma na celu wizualizację 3D, tego w jaki sposób mógłby się zachować rzeczywisty obiekt, poddany rzeczywistemu obciążeniu. Wstępnie możemy sprawdzić czy nie popełniliśmy błędu podczas projektowania. Dopiero po tym etapie wykonujemy prototyp i poddajemy go rzeczywistym testom, które potwierdzą w stu procentach nasze założenia. Projektowanie 3D pozwala również na dopasowanie planowanych części, do zakładanego kształtu ostatecznego produktu. Z punktu widzenia marketingu wygląd jest priorytetem, z punktu widzenia inżyniera właściwości mechaniczne. Programy cyfrowe pozwalają nam pogodzić te dwa priorytety.