Autodesk Alias

Autodesk Alias to popularne oprogramowanie służące do projektowania koncepcyjnego. Obecnie składa się z pięciu odrębnych produktów (Concept, Surface, Design, SpeedForm i AutoStudio), oferując cały pakiet narzędzi umożliwiających kompleksowe rozwijanie projektów 3D.

Autodesk Alias należy do kategorii oprogramowania określanej jako CAID (Computer Aided Industrial Design). W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych produktów, największy nacisk położony został na możliwości w zakresie projektowania designu, pozwalając projektantom na wygodne szkicowanie oraz modelowanie kształtów.

Choć pakiet oferowany jest pod marką Autodesk zaledwie od 2005 roku, jego korzenie sięgają jeszcze lat osiemdziesiątych. Chętnie wykorzystywany jest przez projektantów działających w wielu branżach przemysłu, począwszy od samochodowego, aż po sportowy.

Podstawową zaletą oprogramowania Autodesk Alias jest kompleksowe podejście do zagadnienia projektowania. Pakiet ten wspomaga bowiem wszystkie jego fazy: począwszy od wykonywania wczesnych szkiców, poprzez modelowanie kształtów powierzchni, aż po przygotowywanie wizualizacji różnego typu.

Autodesk Alias umożliwia ponadto łatwą i bezproblemową wymianę danych z programami do projektowania 3D innych producentów (zarówno w zakresie ich importu, jak i eksportu).


Głównym odbiorcą pakietu Autodesk Alias jest szeroko pojęty przemysł samochodowy. Wiele zawartych w nim narzędzi zostało przygotowanych specjalnie z myślą o projektowaniu karoserii samochodów, a także wielu ich mniejszych elementów i części.

To jednak nie jedyna gałąź przemysłu, która chętnie korzysta z oprogramowania Autodesk Alias. Dość popularnym jego użytkownikiem są bowiem działy projektowania firm z branży lotniczej lub stoczniowej. Ponadto wykorzystuje się je podczas tworzenia rozmaitych urządzeń elektronicznych (oczywiście nie w zakresie samej elektroniki, ale przy opracowywaniu np. obudów).

Pakiet ten pomaga również projektować zabawki oraz różnego typu artykuły i akcesoria sportowe. Nieco rzadziej wykorzystywany jest zaś przez firmy związane z modą (przy tworzeniu projektów torebek, naszyjników czy innych dodatków).

Jak zostało wspomniane we wstępie, na pakiet Autodesk Alias składa się tak naprawdę pięć odrębnych produktów. Alias Concept stworzony został z myślą o tworzeniu szkiców i szybkim przygotowywaniu początkowych wersji projektów. Alias Surface umożliwia natomiast m.in. opracowywanie powierzchni klasy A. Alias Design to z kolei oprogramowanie służące do kompleksowego projektowania 3D. Alias SpeedForm przetwarza szkice dwuwymiarowe w projekty 3D, a Alias AutoStudio to wszechstronny pakiet przeznaczony dla przemysłu samochodowego.

Jedyną dostępną formą zakupu licencji oprogramowania Autodesk Alias pozostaje subskrypcja. Najkrótszy dostępny okres to jeden miesiąc, najdłuższy zaś – trzy lata. Przez ten czas posiadamy dostęp do zarówno najnowszej wersji pakietu, jak i jego wersji archiwalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *