Branża mechaniczna – oprogramowanie

Branża mechaniczna zwykle kojarzy nam się z pracą fizyczną, a nie z pracą umysłową na komputerze, ponieważ pewnie przed oczami pojawia się nam pan Kazik, mechanik, wiecznie umorusany smarem i z nieodłącznie zakasanymi rękawami. Nawet jeśli to pan Kazik miałby być twarzą branży mechanicznej, a mechanik samochodowy to przecież tylko maleńki jej wycinek, musimy wiedzieć, że i on non stop ma do czynienia z oprogramowaniem. Wszystkie nowoczesne samochody posiadają komputery sterujące działaniem silnika i innych podzespołów. Wiele ze swoich zleceń mechanik samochodowy zaczyna od podpięcia komputera ze specjalnym oprogramowaniem, a jego przypadek to tylko wierzchołek góry lodowej.

Wytrzymałość
Jednym z największych wyzwań dla każdego inżyniera zajmującego się projektowaniem wszelkich konstrukcji czy instalacji, które znajdą się pod obciążeniem, jest obliczanie wytrzymałości elementów oraz sił, jakie będą na nie realnie działały. Załóżmy, że inżynier buduje kładkę nad niewielkim strumieniem. Czy ta kładka nie zawali się pod swoim ciężarem, jeśli ułoży się na niej ładną kostkę brukową? Albo czy po takiej kładce przejdzie równocześnie 20 osób? I czy w razie potrzeby, można po niej puścić samochody osobowe? Inżynier jest w stanie teoretycznie coś takiego policzyć, ale zajęłoby mu to pewnie dużo czasu. W tym miejscu pojawia się oprogramowanie wspierającego go w obliczaniu sytuacji unikatowych, ale mimo wszystko działających według wzoru i co bardzo ważne, według norm.

W czasie projektowania konieczne jest bowiem dokładne przestrzeganie odpowiednich norm. Dobre oprogramowanie jest w stanie wyliczyć wszystkie wartości sił, obciążeń i ich stosunek do norm, jeśli tylko wprowadzi się do niego podstawowe informacje o konstrukcji. Jest to szalenie użyteczne w pracy inżyniera.

A może urządzenia filtrujące?
Ogromnie istotną kwestią jest także filtrowanie, zwłaszcza jeśli wykonywane jest na skalę przemysłową. Dynamika płynów w połączeniu z zaawansowanymi zjawiskami chemicznymi i fizycznym filtrowaniem substancji sprawia, że wykonanie obliczeń dla urządzeń jest szalenie skomplikowane. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy przygotowywany projekt trzeba dopasowywać do zmieniających się założeń technicznych. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na wykonywanie takich czynności w locie i jeśli należałoby wskazać jedną, najważniejszą cechę oprogramowania do projektowania systemów filtracji, ale też praktycznie każdego innego oprogramowania dla inżynierów byłaby to właśnie ta elastyczność. Tworzenie nowych konstrukcji wymaga wiele kreatywności i porównywania licznych opcji, co dopiero po kilku podejściach zazwyczaj pozwala na uzyskanie idealnego rozwiania. Możliwość tworzenia nowych wersji poprzez zwyczajne przesuwanie suwaków jest szalenie wręcz wygodne i pozwala zaoszczędzić długie godziny pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *