Czym jest cyfrowe prototypowanie?

Samo prototypowanie jest procesem tworzenia się prototypów, które są protoplastą przyszłych w pełni gotowych produktów. Przy czym warto zauważyć, że technologie, które są najczęściej wykorzystywane do tworzenia prototypów to przede wszystkim metody wytwarzania, czyli tzw. metody addytywne, w których stosuje się drukarki 3D. Tego rodzaju tworzenia jest określane jako szybkie prototypowanie i pozwala na urzeczywistnienie cyfrowych plików.

Co zatem oznacza prototypowanie cyfrowe?

Cyfrowe prototypowanie, między innymi przy użyciu programu Autodesk stanowi innowacyjną metodę badania różnego rodzaju pomysłów na nowe produkty jeszcze przed tym, nim je się wytworzy. Rozwiązanie to powoduje, że członkowie wielobranżowych zespołów mogą współpracować ze sobą w znacznie efektywniejszy sposób. Tym samym różnej wielkości firmy mogą opracowywać nowe i naprawdę doskonałe produkty, a co więcej kolejno dostarczać je konsumentom w znacznie szybszym tempie niż dotychczas. Począwszy, już od samej koncepcji poprzez projekt, produkcję, marketing i wiele więcej. Co za tym idzie istotną funkcją cyfrowego prototypowania jest to, że usprawnia ono cały proces rozwoju i produkcji danego produktu.

Korzyści, wynikające z zastosowania cyfrowego prototypowania:
– usprawnienie współpracy i wspomaganie innowacyjnego podejścia już od pierwszych etapów projektowania produktu;
– zdecydowane skrócenie czasu tworzenia i wdrażania projektu;
– znaczny wzrost kontroli nad danymi projektowymi;
– wzrost konkurencyjności na arenie złożonych środowisk globalnych.

Autodesk ma bardzo indywidualne, ciekawe i unikalne podejście do procesu cyfrowego prototypowania, szczególnie przez wzgląd na wymierność rezultatów, łatwy dostęp oraz wysoką efektywność kosztową. Jak się okazuje zwłaszcza ta ostatnia kwestia przyczynia się do tego, że znacznie szersze grono producentów ma możliwość poznania korzyści, jakie wiążą się ze stosowaniem technologii cyfrowych prototypów, przy minimalnym zakłóceniu istniejących już schematów pracy przedsiębiorstwa.
Zatem cyfrowe prototypowanie stwarza naprawdę prostą i bezpośrednią drogę do tworzenia i korzystania z pojedynczego cyfrowego modelu. Ponadto wykorzystanie w praktyce cyfrowych prototypów daje szansę na zwiększenie wydajności projektowania i wzrost innowacyjności poprzez stosowanie wizualizacji i symulacji sposobu zachowania się danego produktu w rzeczywistych warunkach użytkowych. Pozwala ono także na zaoszczędzenie zarówno czasu i pieniędzy, przez co daje także możliwość zmniejszenia liczby prototypów fizycznych, które są konieczne po przeprowadzenia niezbędnych badań nad nowym produktem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *