Czym jest grafika 3D i jak wykorzystuje się ją we współczesności?

Świat ciągle się rozwija i tak jak kiedyś na przykład filmy były tylko czarno białe, co już było ogromnym przeskokiem dla cywilizacji, tak teraz każdy z nas był na filmie 3D. Jest to fajne doznanie i nawet do dnia dzisiejszego za film, gdzie dostanie się okulary 3D trzeba więcej zapłacić. Jest to usługa wymagająca lepszych urządzeń i okularów dla każdego, więc nic dziwnego, że jest ona droższa.

Grafika 3D
Jednak nie wszyscy pewnie wiedzą, czym jest grafika 3D. Jest to dziedzina grafiki komputerowej, która ma za zadanie wizualizować to, co ktoś sobie wyobrazi. Coraz więcej jest sprzętów 3D, jak na przykład drukarki, które wizualizują rysunek.

Jak to się dzieje, że grafik potrafi zrobić obraz 3D?
Bardzo często można spotkać w internecie obrazki, które są narysowane w trójwymiarze. Ktoś może zapytać jak to się dzieje skoro obraz jest 2D. Graficy, którzy rysują w 3D znają pewne techniki, dzięki którym taki obrazek 2D staję się prosty do narysowania w 3D. Narzędzia, które wykorzystuję grafik to:
– przekształcenia geometryczne (takie jak obrót, skalowanie, rzutowanie perspektywiczne),
– cieniowanie wielokątów,
– proste modele oświetlenia,
– teksturowanie wielokątów,
– mapy nierówności.
Jeśli ktoś chciałby zostać takim grafikiem to warto zanim wejdzie w świat programów, żeby potrafił ładnie rysować w 3D. Jest to praca dla kogoś z dużą wyobraźnią i zdolnościami plastycznymi.

Grafika 3D wykorzystanie
Gry komputerowe podbijają współczesny rynek i to właśnie w nich jest największe wykorzystanie obrazów 3D. Graficy 3D mają tam naprawdę trudne zadanie i są na pewno dobrze wynagradzani. Każdy obraz we współczesnej grze jest w trójwymiarze, co dodaje grze lepszej jakości i więcej osób chętnie ją zakupi.

Tak samo jak świat gier, jest ważny świat filmowy. Grafika 3D jest najczęściej wykorzystywana do filmów science-fiction, gdzie trzeba tworzyć różne potwory, krajobrazy i budynki.
Grafika 3D ma również coraz większe znaczenie w medycynie i wykorzystuje się ją do diagnostyki, a także planowania operacji. Chirurdzy nie mają oporów przed używaniem jej, ponieważ może to tylko im pomóc w trakcie operacji. Ostatnio jest także pospolita rekonstrukcja kości i to wszystko dzięki grafice 3D.

Skoro była, medycyna to jasne będzie, że grafika 3D jest również wykorzystywana w nauce. Naukowcy nie wahają się jej wykorzystać przy badaniach abstrakcyjnych, modelach matematycznych, zjawiskach fizycznych, reakcjach chemicznych, a nawet przy działania organów. Dzięki temu, że zjawisko obrazów 3D jest już dość pospolite, nie ma problemów żeby weszło one do szkół. Można coraz częściej spotkać na zajęciach wykorzystywane obrazy 3D, które na pewno mają dobry wpływ na młodzież. Obraz, który widać z każdej strony, a także nowinki technologiczne to jest to co może odmienić polską edukację.

Programy do grafiki 3D
Zostało już stworzone bardzo wiele programów, na wszystkie platformy informatyczne. Dlatego jeśli ktoś się zainteresuje tematem grafiki 3D, to nie powinno być problemów w znalezieniu szkolenia online i programu, w którym będzie można stawiać swoje pierwsze kroki w grafice trójwymiarowej.

Podsumowując, grafika 3D jest to coś co powstało dosyć dawno bo w 1984 roku, jednak dalej w kinach za obejrzenie filmu z okularami na nosie trzeba więcej zapłacić. Jest ona coraz częściej wykorzystywana w nauce do badań abstrakcyjnych, medycynie do rekonstrukcji kości, w szkole jako ciekawostka dla młodzieży, a także w grach komputerowych i filmach. Graficy 3D mają dużo pracy i jeśli ktoś zainteresuje się tematem, to może znaleźć fajną pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *