Czym jest i gdzie się stosuje VFX?

VFX (visual effects), czyli efekty wizualne, to bardziej złożony proces niż mogłoby się wydawać. Chodzi tu przede wszystkim o stworzenie bądź zmanipulowani zdjęć poza kontekstem akcji na żywo w filmie. W ostatnich latach dość znacząco wzrosła popularność wizualnych efektów, dlatego też obecnie stosowane są nie tylko w filmach, ale również w grach komputerowych czy wideo.

Aby stworzyć efekty wizualne niezbędne jest zintegrowanie materiału filmowego na żywo jest wygenerowanymii zdjęciami (czyli integracja efektów specjalnych z efektami cyfrowymi). Jeżeli połączenie zostanie przeprowadzone w sposób jak najbardziej umiejętny, wówczas tworzy się otoczenie o bardzo realistycznym wyglądzie. Z pomocą efektów wizualnych tworzony jest otoczenie, którego realizacja nie może zostać stworzona w rzeczywistości, między innymi ze względu na wysokie koszty, duże niebezpieczeństwo w czasie jej tworzenie i użytkowania, ogromna czasochłonność czy brak praktyczności w późniejszym zastosowaniu. Efekty wizualne tworzone są całkowicie w oparciu o komputerowe technologie.

Jeszcze do niedawna taka możliwość była dostępna jedynie dla profesjonalistów, pracujący w największych studiach filmowych całego świata. Obecnie jednak wszelkiego rodzaju efekty wizualne, tworzone przy pomocy generowania komputerowych zdjęć dostępne są już dla każdego niezależnego filmowca. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jakiś czas temu do powszechnego użytku trafił niedrogie, przy tym niezwykle łatwe w użytkowaniu oprogramowanie służące do tworzenia animacji i kompozycji.

Przy poświęceniu nieco czasu i dobrym pomyślę, można stworzyć naprawdę imponujące efekty wizualne, wprawiające w ogromne zachwyt nawet tych najbardziej doświadczonych filmowców. Tak naprawdę bez efektów wizualnych historia filmu i jego atrakcyjność, nie byłaby tak pasjonująca I ciekawa jak jest teraz. Zdecydowana większość efektów wizualnych, jakie są obecnie tworzone jest wykonywane już na etapie pistprodukcji. Nie oznacza to oczywiście, że efekty tworzone są spontanicznie pod wpływem chwili. Tak naprawdę efekty wizualne poprzedzają staranny i często długotrwałe przygotowania. W przypadku postprodukcji efekty wizualne realizowane są przy wykorzystaniu wielu narzędzi i dostępnych współcześnie technologii. Dla tych stosowanych najczęściej można zaliczyć projektowanie graficzne, modelowanie czy animacje. Niektóre z efektów wizualnych nie muszą być przeprowadzane komputerowo, można bowiem spokojnie przeprowadzić na planie filmowym, a potem przy wykorzystaniu komputerowej technologii odpowiednio „podrasować”. W tym przypadku idealnie tworzy się efekty specjalne takie jak wybuchy czy samochodowe pościgi. Wydawać by się mogło, że tworzenie efektów wizualnych nie wymaga dużych nakładów pracy. Nic w tym bardziej mylnego. Bardzo często stworzenie zaledwie jednego efektu wizualnego trwa nieco czasu, a przy tym przy jego tworzeniu pracuje cały sztab ludzi, dbających o każdy nawet najmniejszy detal.

Jeśli chodzi o efekty wizualny, to te podzielić można przede wszystkim na dwie grupy – efekty specjalne oraz efekty cyfrowe.
Jeśli chodzi o efekty specjalne, to grupa, w skład której wchodzą wszystkie efekty wizualne, których tworzenie odbywa się w akcji na żywo. Jeśli chodzi o efekty cyfrowym to sprawa jest nieco bardziej złożona. W tym przypadku bardzo duże znaczenie mają różnego rodzaju procesy tworzenia lub manipulowania zdjęciami, do czego wykonywane są posiadane zasoby fotograficzne. W przypadku efektów cyfrowych bardzo często wykonywana jest także integracja zdjęć nieruchomych oraz obrazów generowanych komputerowo. Dzięki temu można stworzyć bardzo realistyczne obrazy, które stworzenie w świecie rzeczywistym było bezprawnych przyczyn niemożliwe. W efektach cyfrowych można wyróżnić także:
-matowe obrazy i kadry, które mogą być zarówno cyfrowe, jak i tradycyjne, służące przede wszystkim do tworzenia tła dla postaci 3D;
-animacja, nieprzepisywanie ruchów dowolnym obiektom i znakom przy wykorzystaniu technologii 2D lub 3D;
-komponowanie, czyli łączenie ze sobą różnego rodzaju elementów wizualnych, pochodzących z bardzo różnych źródeł. Komponowanie pomaga w stworzeniu wrażenie, że wszystkie elementy tworzące dane efekt są częściami tej samej sceny;
-modelowanie jest całym procesem tworzenia modeli w technologii 3D. Chodzi tu przede wszystkim o tworzenie rekwizytów czy postaci, nienadających się do stworzenia realnego, stanowiących niezbędny element każdej ze sceny. Do tego celu wykorzystywane są nowoczesne oprogramowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *