Czym jest renderowanie?

Renderowanie to opcja, bez której nie byłoby możliwe funkcjonowanie takich programów jak:
-3ds Max,
-Maya,
-Sketchup,
-Arnold 5,
-V-Ray,
-Maxwell Render.

Jest to bardzo ważny element wymienionych wcześniej programów, bowiem to przede wszystkim od niego jakość oraz szybkość powstawania scen fotorealistycznych, wzbogaconych możliwie jak największą ilością detali. Dziś jednym z najpopularniejszych i najbardziej powszechnie wykorzystywanych silników jest V-Ray. Oczywiście jak zawsze takie rozwiązanie ma zarówno grupę swoich wiernych zwolenników, jak i przeciwników. 

Aby bardziej zrozumieć zasadę powstawania silników renderujących należy przede wszystkim zrozumieć i zapoznać się z pojęciem renderowania. Otóż jest to przedstawienie informacji zawartych w dokumencie elektronicznym w formie najbardziej właściwej dla danego środowiska, najczęściej przedstawianie to ma formę wizualną. Za renderowanie odpowiada silni renderujący, często określany również jest mechanizmem renderującym lub rendererem. Sposób w jaki zachodzi renderowanie jest stosunkowo ściśle określony w dokumencie albo w osobnym pliku zwanym arkuszem stylów. 

W przypadku procesów renderowania zdecydowanie najczyściej wykorzystywaną metodą jest trójwymiarowa grafika śledzenia promieni. To właśnie dzięki niej jest możliwe wierne odwzorowanie (nawet w każdym najmniejszym detalu) obrazu, który będzie uwzględniał wszystkie zachodzące w rzeczywistości zjawiska fizyczne.Ten sposób przez specjalistów bardzo często określany jest wynikiem próby rozwiązania równania renderowania.

W przypadku renderowania wykorzystywane są nie tylko programowe metody. Bardzo często w tym celu stosowane jest także różnego rodzaju sprzęty, służące do generowania zarówno obrazów jak różnego rodzaju scen trójwymiarowych (najczęściej zauważyć to można w grach komputerowych).

V-Ray, jak już zostało wspomniane, to jeden z najczęściej stosowanych i najpopularniejszych silników. Za jego powstanie i rozwój odpowiedzialna jest bułgarska spółka mająca swoją główną siedzibę w Sofii, czyli Chaos Group (firma na rynku działa i prężnie się rozwija od 1997 roku).Silnik V-Ray swoje zastosowani znajduje przede wszystkim w mediach, rozrywce oraz projektowych branżach (chodzi tu przede wszystkim o filmy, wzornictwo przemysłowe, gry wideo oraz projekty architektoniczne).Silnik renderujący można stworzyć niemal w każdym programie 3D. Możliwe jest to przede wszystkim dzięki zastosowaniu dużej ilości różnorodnych i odmiennie od siebie funkcjonujących wtyczek. Warto także wspomnieć o tym, że jeśli chodzi o V-Ray, to swoim użytkownikom oferuje on możliwość rozdzielnego renderingu. Choć jest to możliwość bardzo przydatna i funkcjonalna. to jednak osoby mające po raz pierwszy doczynienia z V-Ray mogą mieć pewne problemy z tym zagadnieniem, na co przede wszystkim duży wpływ ma jego złożony i dość skomplikowany interfejs. 

Jakie są największe zalety V-Ray? Tu za największe atuty można uznać następujące cechy charakterystyczne:
-unikalne w stosunku do konkurencji shadery,
-duża ilość dobrej jakości efektów specjalnych (tu na szczególną uwagę zasługują plastry architektoniczne), 
-wyposażenie we własne okno renderowania,
-gdy V-Ray działa z pełną mocą jest znacznie szybszy, a tym samym znacznie efektywniejszy w działaniu, 
-dostępność ogromnej ilości tutoriali bardzo przydatnych w nauce. 
Jak wszystko, tak i V-Ray ma swoje słabe strony. Za jedną z wad w tym przypadku uznać można przede wszystkim stosunkowo wysoką cenę zakupu. Pomimo jeden tej wady, silnik renderujący V-Ray ze względu na swoje ogromne możliwości należy do najpopularniejszych tego typu oprogramowań, które znajdują swoje zastosowanie na współczesnym rynku związanym z komputerowym projektowaniem rozumianym w szerokim pojęciu. 

Obecnie V-Ray jest stosunkowo często stosowany jako silnik renderujący, którego jednym z głównych zadań jest zastąpienie silników fabrycznie wbudowanych w 3D max. V-Ray jest silnikiem bardzo kompatybilnym z wieloma programami przeznaczonymi do trójwymiarowego projektowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *