Grafika 3D dziś

Grafika 3D, czyli inaczej grafika trójwymiarowa to dziedzina grafiki komputerowej, która zajmuje się wizualizacją obiektów 3D. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w obecnych czasach spotykamy się z grafiką trójwymiarową praktycznie wszędzie. Nie ma wątpliwości, że jest to dziedzina, która będzie się prężnie rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat. Przyjrzyjmy się zatem bliżej grafice 3D.

Jak powstaje grafika 3D?
Tworzenie grafiki 3D odbywa się za pomocą programów na różne platformy sprzętowe i systemy operacyjne. Zazwyczaj programy te dzielone są na modelery (pozwalają na tworzenie i obróbkę scen trójwymiarowych) oraz renderery (stosowane do generowania trójwymiarowego obrazu lub animacji, obejmując też nakładanie tekstur, efekty świetlne itp.). Ponadto by powstała grafika 3D potrzebny jest oczywiście odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku. Odpowiedni sprzęt i software oraz utalentowany grafik pozwalają na zaprojektowanie dosłownie wszystkiego, co można sobie wyobrazić. Jest to bardzo przydatne, gdyż wówczas już w fazie projektowej można wychwycić błędy i stworzyć bardziej dopracowany prototyp danego przedmiotu.

Gdzie stosuje się grafikę 3D?
Grafika trójwymiarowa obecnie na szeroką skalę jest stosowana w tworzeniu gier komputerowych. Wiedzą o tym nawet komputerowi laicy oraz osoby w ogóle niezainteresowane tematem gier. W ostatnich latach poziom zaawansowanie grafiki dochodzi do tego poziomu, że bardzo często są one bardzo wiernym odwzorowaniem rzeczywistości. Po grafikę 3D coraz częściej sięga się także podczas produkcji filmów. Znacznie mniejsze koszty ponoszą producenci, którzy zamiast używać efektów specjalnych, stawiają na grafikę 3D. Oczywiście warto zaznaczyć, że takie rozwiązania są też o wiele bezpieczniejsze dla całej załogi filmowej. Ponadto grafika komputerowa pozwala też na stworzenie postaci fantastycznych widzianych przez nas na ekranie kinowym. Są one czasami bardziej przekonujące i realistyczne, niż aktorzy przebrani w kostiumy lub ucharakteryzowani. Filmem, który w pierwszej kolejności przychodzi na myśl jest „Avatar”.

Przemysł i nauka
Wykorzystanie grafiki 3D sięga jednak o wiele dalej i o tym już nie wszyscy wiedzą. Coraz częściej wykorzystuje się ją w studiach projektowych. Już nie tylko opakowania czy też budynki są projektowane przy pomocy grafiki. Dotyczy to także samochodów, meble itp. Konstruktorzy maszyn także sięgają po grafikę komputerową. Grafika trójwymiarowa wykorzystywana jest także w nauce. Nauki medyczne korzystają w niej w przypadku badania ludzkiego ciała i funkcjonowania organów wewnętrznych. Coraz częściej grafika wchodzi także do gabinetów lekarskich ułatwiając diagnostykę, badania USG itp. Natomiast chemicy i fizycy szukają w niej odpowiedzi na temat procesów zachodzących w otaczającym nas świecie.

Podsumowując grafika 3D zaczyna zajmować pozycję branży z przyszłością. Obecnie coraz ciężej wyobrazić sobie funkcjonowanie i wielu dziedzin życia bez jej zastosowania. Być może istnieją też inne sytuacje, w których można ją wykorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *