Jak obrabia się animację 3D przy pomocy programów komputerowych?

Za sprawą zaawansowanych programów komputerowych można przygotowywać spektakularne animacje 3D. Jak krok po kroku tworzy się animacje w trójwymiarze?

Animacje 3D mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Widzimy je nie tylko w popularnych filmach, ale również w reklamach czy też na prezentacjach produktowych. Dzięki animacji trójwymiarowej możliwe jest przygotowanie materiałów stanowiących alternatywę dla tradycyjnych filmów.

Za stworzenie animacji w trójwymiarze odpowiada animator wykorzystujący specjalne oprogramowanie, które daje twórcy szeroki zastaw narzędzi do przygotowania obiektów i scen.

Oprogramowanie do animacji 3D

Za stworzenie grafiki i animacji 3D odpowiedzialne są różnorodne programy. Można podzielić je na dwa rodzaje, a mianowicie:

• modelery – oprogramowanie służące do tworzenia i obróbki scen trójwymiarowych
• renderery – oprogramowanie przeznaczone do generowania trójwymiarowego obrazu albo animacji z dodawaniem różnych efektów

Do wyboru jest szeroka gama programów płatnych oraz darmowych, które doskonale nadają się dla osób chcących dopiero rozpocząć swoją przygodę z trójwymiarowymi animacjami. Jednym z najczęściej wybieranych darmowych programów jest Blender.

Oczywiście, aby korzystać z oprogramowania tego rodzaju, konieczne jest posiadanie lepszego komputera z mocną kartą graficzną.

Renderowanie przy animacji 3D

Renderowanie, które używane jest przy animacji 3D, to proces polegający na przedstawieniu informacji zwartych w danym pliku elektronicznym w formie właściwej dla tego środowiska.

W przypadku grafiki i animacji w trójwymiarze renderowanie jest analizą modelu danej sceny i stworzeniem dwuwymiarowego obrazu wyjściowego w formie statycznej lub animacji. Podczas procesu renderowania oprogramowanie bierze pod uwagę cienie, odbicia, załamania światła i inne efekty.

Aby jednak doszło do renderowania, konieczne jest stworzenie odpowiedniego pliku. Jak zatem wykonuje się animacje 3D?

Tworzenie animacji 3D – krok po kroku

1. Pierwszym krokiem do stworzenia animacji 3D jest przygotowanie odpowiedniego scenariusza.

2. Następnie animator wykorzystujący odpowiednie oprogramowanie 3D przygotowuje modele i scenografię trójwymiarową do animacji. Dodawane są tekstury, oświetlenie i przygotowywane są pierwsze wizualizacje obiektów. Ma miejsce opracowanie scen 3D.

3. Po etapie przygotowań następuje etap wykonania animacji poglądowej. W tej fazie animacja 3D ma jeszcze niską jakość, ponieważ ma tylko na celu zaprezentowanie najważniejszych elementów, bez szczegółowego dopracowania.

4. Potem wprowadza się odpowiednie detale i dopracowuje sceny animacji.

5. Po przygotowaniu animacji wykonuje się renderowanie, czyli proces, dzięki któremu można uzyskać animację 3D w fotorealistycznej jakości.

6. Ostatnim etapem przygotowania animacji 3D jest postprodukcja i montaż. Dokonuje się wtedy także ostatecznych korekt, dodaje się podkład dźwiękowy, lektora, głosy aktorów. Na koniec animacja 3D jest konwertowana do formatu video pozwalającego na uruchomienie jej na różnych komputerach i innych urządzeniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *