Jak przyspieszyć proces projektowania?

Każdy inżynier wie, że sam projekt nie jest wystarczający. Nawet najlepszy wymaga posiadania odpowiedniej dokumentacji do niego. Jeżeli projekt takiej dokumentacji by nie posiadał, to nawet jeśli możliwa byłaby jego realizacja, to byłby on bezużyteczny w przypadku nieprzewidzianych napraw lub awarii.

Projektowanie mechanizmów

Projektowanie mechanizmów jest jedną z najtrudniejszych dziedzin współczesnej inżynierii. Problemy związane z tego typu projektowaniem wynikają z różnych czynników. Jedne z najważniejszych — choć nie jedyne to:

– zwiększająca się złożoność mechanizmów, które coraz częściej oprócz elementów mechanicznych stricte, zawierają elementy elektryczne.
– coraz wyższe wymagania jakościowe i wymagania bezpieczeństwa.
– rosnąca gama wykorzystywanych materiałów.
– coraz bardziej zróżnicowane procesy technologiczne, które prowadzą finalnie do powstania detali składowych (każdy z nich ma soje plusy i minusy).

Szczególnie warto zwrócić uwagę na mechanizmy lub układy mechaniczne, które wpływają na bezpieczeństwo w sposób bezpośredni. Zagadnienie to znają inżynierowie, którzy pracują w takich branżach jak automotive group lub branża lotnicza. Podczas projektowania muszą oni skupić się na aspektach nie tylko funkcjonalności, niezawodności i ergonomii, ale również, a może przede wszystkim na bezpieczeństwie pasażerów.

W jaki sposób inżynierowie mogą skrócić czas powstawania projektu?

Projektowanie przez inżyniera takich mechanizmów, byłoby niezwykle czasochłonne, gdyby nie wsparcie różnego rodzaju programów graficznych. Programy takie jak oprogramowanie autodesk pozwalają na przeprowadzanie elektronicznych symulacji pojedynczych części lub całych mechanizmów. Symulacje te polegają na sprawdzeniu wytrzymałości oraz sprawdzaniu ich działania. Możemy w nich dowolnie zmieniać parametry oraz środowisko pracy. Dzięki tego typu programom inżynierowie mogą już na wstępie wykluczać złe projekty, gdyż modele matematyczne bardzo szybko przeliczają odpowiednie zmienne fizyczne, pokazując, że dany projekt i będzie prawidłowo pracować lub nie. Jednocześnie inżynierowie, dążąc na przykład do odchudzania konstrukcji samolotu, mogą symulować zmianę danego materiału i sprawdzać, czy jest on odpowiednio wytrzymały mechanicznie lub termicznie. Dzięki i takim programom postęp w technice i inżynierii może odbywać się zdecydowanie szybciej.

Dokumentacja 2D

Każdy projekt potrzebuje jednak dokumentacji technicznej w postaci rysunków technicznych 2D. Każda nawet najmniejsza śrubka, która zostanie wykorzystana, musi posiadać swój rysunek. Dla inżyniera praca taka jest niezwykle żmudna oraz „nudna”. Powoduje, że inżynier, zamiast skupiać się na rozwiązywaniu problemów natury technologicznej, pracuje nad zwykłym rysunkiem. Nowoczesne programy takie jak Autodesk Inventor, zdecydowanie skracają ten etap i powodują, że inżynier jest w niego zdecydowanie mniej zaangażowany. Program sam wstępnie przedstawia rysunki poszczególnych elementów, a inżynier nanosi poprawki i niezbędne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *