Jak ułatwić sobie proces projektowania produktu?

Najtrudniejszym etapem, który towarzyszy procesowi umieszczania nowych produktów na półkach sklepowych, jest bezsprzecznie ten pierwszym, czyli stricte kreatywny i twórczy. Opracowanie projektu produktu, który byłby idealnie skrojony i gotowy na włączenie go do fazy produkcyjnej jest potwornie wręcz niewdzięcznym zadaniem, które potrafi zabrać projektantowi całe tygodnie, a nierzadko nawet i miesiące. Bardzo trudno jest przyśpieszyć ten proces, bo przecież stosunkowo często projektowanie jest w istocie mozolnym doświadczeniem, opartym na stosowaniu prostej metody prób i błędów, kolejno po sobie następujących. Projektant powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość czasu na to, by mógł się na trzeźwo zastanowić i wybrać najlepszą spośród swoich koncepcji. Z perspektywy właściciela firmy ten okres może być bardzo bolesny, bo przecież każde przesunięcie terminów jest skrajnie niemile widziane i gdyby istniało narzędzie, które przyśpieszyłoby cały proces o choć kilka sekund, bez wątpienia wyłożyłby on na nie każde pieniądze. Tak się szczęśliwie składa, że takie urządzenie faktycznie istnieje i jest dostępne w cenie, które można określić mianem przystępnej.

Urządzenie to jest w istocie programem komputerowym o nazwie Autodesk Inventor HSM. Przy jego użyciu projektant może bardzo wygodnie zaprojektować pożądany przez właściciela firmy produkt w taki sposób, by był on przystosowany do wytworzenia na obrabiarkach CNC bez żadnych dodatkowych kosztów i konieczności dokonywania uciążliwych poprawek. Jasnym jest zatem, że jest to opcja bardzo wygodna i pożyteczna, ale by poznać prawdziwą moc tego rozwiązania, należałoby przyjrzeć mu się o wiele wnikliwiej.
Przede wszystkim pełna wersja tego programu umożliwia nie tylko projektowanie geometrii, ale i sporządzanie kompletnej i niezwykle dokładnej dokumentacji na temat projektowanego produktu. Program jest przy tym bardzo prosty w obsłudze i stosunkowo łatwo jest go wdrożyć do pracy kreatywnej tak, by jak najszybciej otrzymać pożądane efekty. Przy tym warto też zwrócić uwagę na wymierny aspekt finansowy – nowe strategie obróbki produktu, jakie możemy zastosować w programie, pozwalają na zmniejszenie zużycia narzędzi o nawet czterdzieści procent, co jest piekielnie wysokim współczynnikiem i może przyczynić się do znacznych oszczędności w wymiarze długoterminowym. Można też oczywiście wymienić kilka niuansów, które zrozumieją wyłącznie ludzie bardzo dobrze rozeznani w branży szeroko pojmowanego projektowania, takich jak na przykład możliwość obróbki symultanicznej 2,5D i 3D i mnóstwo innych typów obróbek, takich jak na przykład adaptacyjna i kieszeniowa. Użyteczny może się też okazać moduł tłoczenia, służący do przeprowadzania toczenia profilowego. Program zawiera tez pełne biblioteki narzędzi i umożliwia nawet projektowanie swoich własnych, posiada pełne wsparcie dla komputerowych systemów 64-bitowych oraz, co szczególnie istotne i niespotykane, jest w polskiej wersji językowej, co z pewnością przełoży się na ogromny komfort pracy kreatywnej.

Podsumowując krótko, Autodesk Inventor HSM to naprawdę sensowna opcja dla każdego projektanta, który chce przydzielone mu zadania wykonywać możliwie najsprawniej, jak tylko się da. To potężne narzędzie, którego sfera działania obejmuje całe mnóstwo różnych aspektów, mogących jak najbardziej przydać się podczas pracy kreatywnej. Zakup takiego narzędzia byłby niezwykle rozsądną opcją, którą zdecydowanie warto rozważyć, bo tego typu programy są bezsprzecznie technologią przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *