Jak przygotować projekt do edycji w 3D? Bez względu na to, czy naszym materiałem źródłowym jest fotografia, czy też skan laserowy, naprawdę skuteczne tworzenie obrazu jest możliwe przede wszystkim wówczas, gdy mamy do czynienia z odpowiednią aplikacją. Jednym z najbardziej wartościowych programów wydaje się współcześnie Autodesk ReCap zwracający na siebie uwagę między innymi dlatego, że jego kolejne wersje są coraz doskonalsze odpowiadając nowym wyzwaniom rzucanym przez rynek.
Dla kogo?
Oprogramowanie Autodesk ReCap jest skierowane przede wszystkim do architektów i inżynierów. Jego prostota sprawia jednak, że z powodzeniem mogą z niego korzystać wszystkie te osoby, którym zależy na tworzeniu inteligentnych zbiorów danych 3D pochodzących zarówno z fotografii, jak i ze skanów laserowych. Program zasługuje na uwagę przede wszystkim dlatego, że zakres jego możliwości jest znacznie szerszy, niż ma to miejsce w odniesieniu do oprogramowania AutoCad oraz Revit. Mamy więc do czynienia z inwestycją, która ma szansę zwrócić się już po niedługim czasie użytkowania oprogramowania.
Zadania stawiane przed programem
Najważniejszym zadaniem, jakie realizuje Autodesk ReCap jest tworzenie oraz edycja chmury punktów. Może ona powstawać przy tym nie tylko w oparciu o fotografię, ale również na bazie skanów laserowych. Chmury punktów uzyskane w ten sposób zwykle pełnią funkcję tła projektowego i można je z powodzeniem wykorzystywać w programach takich, jak Inventor Professional oraz AutoCad.
Oprogramowanie ReCap zwraca na siebie uwagę nie tylko dlatego, że jest wyjątkowo przydatne. Na uwagę zasługuje również to, że mamy do czynienia z prostym w użyciu pakietem pozwalającym na bezpośrednie otwieranie plików chmury punktów. Co więcej, dzięki ustawieniom programu, które można łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb, możliwe jest filtrowanie danych. Pozwala to na wyeliminowanie tych, które w danym momencie nie są nam potrzebne. Punkty można zresztą szybko wyodrębnić oraz zaimportować do innych produktów z serii Autodesk. Przyspiesza to pracę z programem i sprawia, że jest ona jeszcze bardziej efektywna.
Najważniejsze funkcje
Za najważniejszą funkcję programu z pewnością można uznać obsługę plików skanów laserowych oraz modeli. Nie jest to jednak jedyne właściwość programu. Docenić należy zatem również funkcje, dzięki którym możliwa jest edycja chmury punktów, więc zarówno jej czyszczenie, jak i wybór jednego fragmentu, który budzi nasze największe zainteresowanie. Ponieważ program Autodesk ReCap pozwala na dalszą pracę z chmurą punktów w innych narzędziach serii, zaskakiwać nie powinno także to, że możliwy jest eksport do formatu RCS. Zapis do formatu DCS nie jest zresztą jedynym, jaki możemy zastosować. Program umożliwia też zapis do formatów RCP, PCG, PTS, czy też E57. W programie dostępne są również specjalne narzędzia, dzięki którym można szybko stworzyć wizualizację chmury punktów, problemem nie jest przy tym również wykonanie jej animacji. Program można przy tym zintegrować z samolotami bezzałogowymi i dronami, a także zsynchronizować z GPS. Oczywiście, powyższe wyliczenie dotyczy jedynie najważniejszych funkcji, ich lista jest bowiem znacznie szersza.
Wersje programu
Program możemy nabyć w dwóch wersjach. Poza klasyczną wersją ReCap mamy więc do czynienia również z wersją ReCap Pro. W obu mamy możliwość importowania skanowanych plików w różnych ich formatach, tworzenia wizualizacji panoramicznych oraz pełnej obsługi chmur punktów. Obie pozwalają też na tworzenie fotorealistycznych wizualizacji, dopasowywanie tej chmury punktów, która powstała z pomiarów laserowych do tego jej odpowiednika, który pochodzi z pomiarów optycznych oraz na uzyskiwanie rzeczywistego widoku. Osoby, które podejmą decyzję o zakupie wersji pro mogą również liczyć na tworzenie raportów, automatyczną rejestrację, a także tworzenie nowej rejestracji z automatycznym wycofywaniem docelowej. Wersja Pro programu pozwala też na korzystanie z zaawansowanych narzędzi pomiarowych oraz z narzędzi video.