Jeszcze nigdy symulacja budowy mostów nie była tak prosta i łatwo dostępna. Modelowanie w mostów w technologii 3D jest ukłonem w stronę nowych rozwiązań technologicznych i inżynierskich.
Szacuje się, że inżynierowie przyszłości, który będą pionierami inżynierami lądowej będą korzystali z oprogramowania umożliwiającego im szybsze i bardziej precyzyjne przygotowywanie projektów. Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Dzięki oprogramowaniu, projektant nie musi wykonywać skomplikowanych i żmudnych obliczeń. Praca inżyniera staje się więc bardziej kreatywna- tę część pracy, która pochłaniała dotąd bardzo dużo czasu została przejęta przez algorytmy. Dzięki odpowiednim narzędziom można lepiej dostosować projekt do wymagań inwestora: zwłaszcza, jeśli chodzi o obliczenia obciążeń ruchomych. Oprogramowanie uwzględnia normy mostowe. Inżyniera mostowa wkracza w nowy wymiar.
Mariaż nowych technologii i tradycyjnych metod pracy.
Komputerowe wspomaganie projektów mostów niesie szereg udogodnień dla inżynierów. Oprogramowanie uwzględnia: geometrię, modelowanie elementów skończonych, zaawansowane techniki analityczne, pracę nad projektami konstrukcji nadziemnych i podziemnych, wielkości obciążeń, sprężyste odkształcenie betonu, zintegrowanie elementów konstrukcji, przekroje, rzuty. Analiza skurczu, pełzania i relaksacji, analiza statyczna i analiza przepływu ciepła optymalizuje pracę inżyniera, a przegląd profili i przekrojów pozwala na wczesne wykrywania ewentualnych braków lub niedociągnięć w projekcie. Dzięki tego typu oprogramowaniu, inżynieria lądowa i projektowanie wkraczają na zupełnie nowe, nieznane dotąd płaszczyzny opracowywania metod pracy z projektem. W dodatku mariaż najnowszych technologii komputerowych i metod pracy inżynierów owocuje coraz doskonalszymi aktualizacjami oprogramowania. Profesjonalnie wykonane projekty, wykonane z dużą precyzją obliczeniową za pomocą oprogramowania, zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia błędów i niedociągnięć, a co za tym idzie- spełniają wymogi dotyczące bezpieczeństwa.Na całym świecie inżynierowie są zgodni: jesteśmy świadkami pierwszej prawdziwej rewolucji w metodzie pracy inżyniera. Projektowanie stało się dużo bardziej efektywne i ergonomiczne. W XXI wieku oprogramowanie dostosowuje się optymalnie do wymagań stawianych przez inżynierów.
Udogodnienia, które na zawsze zmieniają jakość pracy.
Możliwość oceny nośności oraz uwzględnienie topografii są nieocenione w pracy inżyniera, który na podstawie analizy i optymalizacji, które oferuje oprogramowanie jest w stanie oszacować terminowość projektu.
Oprogramowanie poprzez intuicyjne narzędzia upraszcza pracę i ją przyspiesza
Wizualizacja mostu w 3D jest realistyczna, w dodatku mamy do niej dostęp na każdym etapie modelowania.
Zakładki, okna dialogowe, które umożliwiają wprowadzanie danych w sposób przejrzysty nakierowują inżyniera na jakich elementach projektu powinien się skupić w danym etapie. a przyjazny interfejs optymalizuje ułatwia wykonywanie kolejnych kroków.
Rewolucyjna technologia 3D
W holenderskiej miejscowości Gamert, otworzono pierwszy na świecie most wydrukowany za pomocą drukarki 3D. Materiałem użytym do jego stworzenia był sprzężony beton drukarski. To, co jeszcze dziesięć lat temu wydawało się fikcją i pozostawało w świecie marzeń, teraz ma realne zastosowanie w świecie rzeczywistym. Most jest niewielki, liczy 8 metrów, jednak jest wyjątkowo wytrzymały (według szacunków inżynierów most wytrzyma nacisk 40 ciężarówek), a inżynierowie pracujący nad realizację tego projektu są zdania, że ten sposób pracy jest bardziej wydajny, niż budowanie mostu w sposób tradycyjny.
Wyobraźmy sobie inżynierię lądową i branżę budowlaną za 10 lat. Zapewne w standardzie będzie opracowywanie projektów budowlanych za pomocą specjalistycznego, zoptymalizowanego oprogramowania oraz wykorzystanie maksimum możliwości, jakie niesie ze sobą technika druku 3D. Inwestycja w odpowiednie oprogramowanie już teraz można znaczenie podnieść wydajność w przedsiębiorstwie, zwiększy jego konkurencyjność, a dzięki szybkiej analizie- pozwoli na prowadzenie bardziej precyzyjnych szacunków.