Co to są silniki fizyczne?
Silnik fizyczny jest to inaczej oprogramowanie stosowane w grach komputerowych, które zajmują się odzwierciedleniem naturalnych układów fizycznych, takich jak na przykład bryły, ruch. Inaczej mówiąc jest to jak najwierniejszy zbiór praw fizyki zaprojektowany przez programistów. Dzięki temu bohaterowie wykonują ruch itp. Silnik zajmuje się interakcją i wzajemnym oddziaływaniem obiektów w grze komputerowej. Może on mieć już w sobie zaimplementowane grafiki, sieci, wejścia. Silnik może się też składać z oddzielnych modułów i bibliotek, które tworzą razem pewną całość. Silnik graficzny może także być utożsamiany ze sztuczną inteligencją. Najczęściej są silniki graficzne do gier.
Jak są zbudowane silniki fizyczne?
Jak wspomniano wyżej jest to specjalne oprogramowanie komputerowe napisane w jednym z wielu dostępnych języków programowania, np. w Javie lub C++. Silniki ze względu na wydajność są najczęściej pisane w językach obiektowych. To znaczy wszystkie elementy są traktowane jako obiekty, na których są przeprowadzane konkretne operacje. Zbiór różnych metod zaimplementowanych w kodzie tworzy całość silnika, a także gry komputerowej. Zazwyczaj firmy deweloperskie używają języków obiektowych do pisania gier ze względu na łatwość pisania i wydajność kodu.
Gdzie jeszcze znajdują zastosowanie silniki?
Oprócz gier silników fizycznych używa się też między innymi do naukowych symulacji fizycznych oraz przede wszystkim w filmach, w których korzysta się w dużej mierze z efektów specjalnych programowanych komputerowo.
Co jest tak właściwie obiektem?
Obiektami zaprogramowanymi w silniku mogą być między innymi bryły sztywne (skrzynie, kamienie,samochody,drzewa,budynki), ciała miękkie (gąbki, gumowe piłki), ciecze i gazy (woda, powietrze, para wodna) oraz mechanizmy złożone jak dźwignie.
Jakie są silniki fizyczne?
Pierwszy ich podział może być ze względu na zastosowanie niekomercyjne i komercyjne. NA potrzeby akademickie zazwyczaj takie oprogramowanie jest łatwiej dostępne lub tworzone przez samych studentów. Cechuje się ono zdecydowanie mniejszą złożonością niż software wytwarzany przez specjalistyczne firmy komercyjne. Zazwyczaj takie oprogramowanie maj ściśle chroniony kod i prawa autorskie. Coraz popularniejsze są tak zwane projekty Open Source w Internecie, gdzie każdy znający się na rzeczy może napisać swój własny kod lub skorzystać z cudzej pracy.