Autodesk Inventor Professional jest systemem 3D, dedykowanym przede wszystkim do projektowania mechanicznego, charakteryzującego się bardzo wysoką wydajnością. Z programu Inventor korzystają przede wszystkim mechanicy oraz konstruktorzy, ze względu na bardzo duże możliwości, jakie daje im to oprogramowanie. Zastosowanie programu Inventor Professional pozwala na znacznie skrócenie czasu pracy nad projektem oraz znacznie łatwiejszą pracę nad każdym, nawet najbardziej szczegółowym elementem. Autodesk Inventor Professional to program ciągle aktualizowany, dzięki wprowadzanym systematycznie nowościom ma coraz więcej możliwości, dzięki czemu korzystanie z niego jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem dla każdego konstruktora i mechanika.
Każdy, kto korzysta z profesjonalnej wersji oprogramowania Autodesk Inventor pracując z programem w szczególności musi się skupiać na zbudowaniu kompletnego modelu 3D. Po skończeniu modeli i zatwardzeniu go, najnowsze wersje Inventora pomogą nawet w stworzeniu większości niezbędnej do modelu dokumentacji, aby projekt jak najszybciej mógł trafić do realizacji. Inventor Professional sam tworzy tak zwaną dokumentację płaską, opartą na rysunkach, przekrojach, rzutach rysunków, przekrojach, listach części itp.
Autodesk Inventor Professional posiada wiele narzędzi, niezbędnych do stworzenia zamierzonego efektu. W skład oprogramowania wchodzą między innymi narzędzia pozwalające na tworzenie pojedynczych elementów czy łączenie całych podzespołów w jedną, spójnie ze sobą działająca część. Autodesk Inventor Professional został ta opracowany, że dzięki jego wykorzystaniu można bez najmniejszych przeszkód projektować nawet ogromne podzespoły, zachowując przy tym dokładność i skrupulatność w działaniu. Oprogramowanie ma możliwość samodzielnej optymalizacji wszystkich procesów, jakie zachodzą w obsłudze nawet tych bardzo dużych projektów.
Kolejną charakterystyczną cechą dla oprogramowania Inventor jest parametryzacja. Dzięki temu każdy, kto pracuje z oprogramowaniem jest w stanie zachować niemal pełną kontrolę nad kształtem, który akurat w danym momencie jest wymiarowany (chodzi tu oczywiście o kontrolę wymiarową). Poza paramilitaryzacją Inventor cechuje się również dużą adaptacyjnością. Ta z kolei cecha daje szanse na sprawne i szybie zaprojektowanie każdej, nawet najbardziej skomplikowanej części, mając jedna przy tym na uwadze wszystkie elementy projektu, jakie do tej pory zostały już stworzone. W projektowaniu najważniejsze jest bowiem, aby każda cześci pasowała do siebie idealnie tworząc jedną całość. Taki projekt potem, po skończeniu i zatwierdzeniu trafia do realizacji, dlatego też niezbędne jest prawidłowe i wręcz bezbłędne wykonanie całego projektu, w czym bez wątpienia ogromnie pomocny będzie Autodesk Inventor Professional. Tu warto także dodać, że oprogramowanie jest niezwykle intuicyjnie, a co za tym idzie dostosowuje on wymiary części do narzuconych automatycznie warunków dopasowania.
W tego typu oprogramowaniach pozwalających na projektowanie 3D grafika, szczególnie ta techniczna odgrywa znacznie większą rolę, niż początkowo mogłoby się to wydawać. Inventor pod wieloma względami jest oprogramowaniem niemal idealnym. Nie tylko wszystkie projektowane cześci wyglądają bardzo realistycznie (co ogromnie ułatwia pracę szczególnie na największych drobiazgach), ale również daje szansę na efektowne zaprezentowanie gotowego już projektu. Inventor pozwala na pokazanie ruchu projektowanych elementów, sposobu ich łączenia itd.
Wielu konstruktorów ma czasem wątpliwości dotyczące stworzonego przez siebie projektu. Najczęstszy problem dotyczy kwestii wytrzymałości na obciążenia, które pojawiają się w normalnej pracy niemal każdego obiektu mechanicznego. To normalne obawy, bowiem projekt musi nie tylko efektywnie wyglądać na wizualizacji, ale również być użyteczny, jeśli trafi już do produkcji. Na szczęście najnowsze wersje Inventor Professional wyposażone zostały w zintegrowane narzędzie do prowadzenia obliczeń wytrzymałościowych. W tym przypadku zawsze stosowana jest metoda elementów skończonych. Metoda ta zastosowana w oprogramowaniu w swoich obliczeniach przede wszystkim uwzględnia postępowanie z zakresu statyki liniowej, analizę naprężeń oraz drgań własnych pojedynczych części bryłowych. Dzięki przeprowadzeniu takich obliczeń konstruktor jest w stanie wywnioskować, czy zaprojektowany przez niego element będzie wstanie znieść obciążenia w pracy, do której został stworzony, czy też nie i wówczas konieczne jest wprowadzenie pewnych modyfikacji.