Sprzęt komputerowy to temat-rzeka. Znajduje on zastosowanie w każdej dziedzinie życia, a dla przedstawicieli wielu profesji jest obligatoryjny. W przeciwieństwie do użytkowników zwykłych, ci profesjonalni muszą być zaopatrzeni w sprzęt najwyższej klasy, który niestety kosztuje spore ilości pieniędzy. Dotyczy to przede wszystkim grafików i projektantów, których maszyny charakteryzować się musza ogromną mocą. Wielu z nich pragnie przynajmniej na początku kariery poczynić jak największe oszczędności, ale czy da się — i przede wszystkim — czy warto to zrobić?
Komputer dla grafika czy projektanta to istne monstrum w porównaniu do maszyn używanych przez użytkowników, którzy komputerów swoich używają do mało wymagających zadań i rozrywki — nawet tej najbardziej zaawansowanej. Niektórzy graficy komputerowi nie muszą płacić za narzędzie pracy tyle, ile zapłaciliby za świetnej klasy samochód — gdyż tyle właśnie kosztują wysokiej klasy komputery przeznaczona do zadań, jakimi są grafika oraz projektowanie — gdyż ich pracodawca udostępnia im najwyższej klasy sprzęt w miejscu pracy.
Nie każdy grafik jednak ma ten komfort, gdy część z nich przynajmniej pewną ilość pracy muszą wykonać w domu, a ci, którzy pracują jako pracownicy zdalni lub wolni strzelcy, sami muszą zaopatrzyć się w sprzęt zapewniający profesjonalne rezultaty, które zapewnią, że projekt nie zostanie przez pracodawcę czy zleceniodawcę odrzucony.
W dobry komputer do pracy grafika lub projektanta trzeba więc zainwestować spore pieniądze. Nie każdy grafik jednak zmuszony jest do wydania kilkudziesięciu czy ponad stu tysięcy złotych na sprzęt. To, jakie konkretnie podzespoły będą potrzebne, definiowane jest przez zadania, jakimi na co dzień dany grafik się zajmuje. Grafika komputerowa to pojęcie nader szerokie, a graficy to niezwykle zróżnicowana wewnętrznie grupa odbiorców. Pracują oni w rozmaitych technologiach i używają różnego oprogramowania, co skutkuje niezwykle zróżnicowanymi cenami komputerów do zastosowań profesjonalnych w dziedzinie grafiki komputerowej. Szczęśliwcy nowy sprzęt spełniający całkowicie ich wymagania i umożliwiający stuprocentową satysfakcję ich zleceniodawców i pracodawców, nowy sprzęt do ich pracy nabyć mogą już w cenie pomiędzy 6 a 10 tysięcy złotych. Są jednak tacy, którzy z racji stosowanego programowania i wykonywanych zadań będą musieli zainwestować nawet kilkadziesiąt, czy wręcz kilkaset tysięcy złotych w sprzęt, bez którego niewiele zdziałają i nie będą w stanie spełnić wymagań rynku.
Inwestowanie w dobry profesjonalny sprzęt komputerowy jest więc nierozerwalnie związane z pracą grafika czy projektanta. Na szczęście od nikogo nie wymaga się, że będzie od razu pracował na tego typu rozwiązaniach. Coraz droższy sprzęt kupuje się wraz z rozwojem swoich zdolności. Rozpoczynając przygodę z grafiką komputerową — jeszcze zanim zacznie się świadczyć profesjonalne usługi w jej zakresie, a tylko uczy się jej — wystarczy zainwestować w sprzęt wart kilka tysięcy złotych. Wraz z rozwojem umiejętności rośnie jednak zapotrzebowanie na coraz to mocniejsze podzespoły. Jednak wzrost umiejętności wiąże się także z otrzymaniem wymarzonej pracy lub zleceń, a więc także ze sporymi przypływami. Nauka grafiki i projektowania zaczyna więc owocować, co sprawia, że na każdym kolejnym etapie rozwoju kariery i działania na tym niezwykle wymagającym, ale jakże przyszłościowym rynku, grafik komputerowy jest w stanie inwestować w coraz to lepszy sprzęt, a to znów skutkuje lepszymi efektami i wzrostem wydajności i zarobków.
Perspektywa astronomicznych więc inwestycji w sprzęt komputerowy do zadań, jakimi są grafika i programowanie, nie musi być aż tak przerażająca, jeżeli podejdzie się do tematu z głową.