Wykorzystanie fotogrametrii

W dzisiejszych czasach rozwój technologii jest zauważalny na każdym kroku. Telematyka spowodowała, że kierowcom podróżuje się znacznie łatwiej. Gry komputerowe stają się coraz bardziej realistyczne i grafika zachwyca. Nasycenie kolorów i dokładność postaci dają się zauważyć.

Młodzież wirtualna

Młodzież, która z dekady na dekadę się zmienia, jest ciekawym zjawiskiem do obserwacji. Rozwój technologii powoduje, że młodzież chłonie nowinki techniczne bardzo szybko. Odejście od życia realnego jest niepokojącym zjawiskiem. Młodzi coraz więcej czasu spędzają przed ekranem telewizora czy też komputera. Rodzice, którzy dużo pracują, aby utrzymać dom nie mają czasu na kontrolę młodych. Za dużo swobody w młodym wieku nie jest dobre, ponieważ najczęściej młodzi dokonują wyborów na skróty albo nietrafnych. Technologia będzie się rozwijać i nic tego nie zatrzyma. Trzeba jednak uczyć młodych ludzi co jest w życiu najważniejsze. Nie to, ile komputer ma pamięci, czy jak szybki jest procesor, tylko drugi człowiek. Relacje międzyludzkie bardzo cierpią. Widać to u osób młodych najbardziej. Kiedyś na podwórku było zatrzęsienie małych dzieci, które się bawiły i grały w piłkę. Pomimo pięknych boisk, które zostały pobudowane, chętnych brakuje. Cieszą się zatem producenci technologii, ponieważ ich projekty trafiają idealnie w potrzeby młodych. Nikt sobie nie wyobraża, aby w telefonie nie było dostępu do internetu czy aparatu. Kiedyś trzeba było zabierać z sobą masę gadżetów, a dziś wystarczy jeden dobry smartfon, który można schować w kieszeni. To znak XXI wieku.

Fotogrametria co to jest?

Technologia fotogrametrii jest to proces dokonywania pomiarów oraz odtwarzania kształtów za pomocą obrazów. Z punktu technologicznego jest to kompletnie różne niż skanowanie 3D, które najczęściej wykorzystuje wiązkę lasera do pomiaru obiektu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie można wykorzystać przy tworzeniu grafiki komputerowej czy multimedialnej w tym samym celu. Umożliwiają one stworzenie cyfrowej wersji rzeczywistej, obiektu trójwymiarowego.
Rozwiązania takie nie są nowe, ponieważ podwaliny teorii pod fotogrametrię stworzył największy geniusz, czyli Leonardo da Vinci. Na samym początku wykorzystywano tę metodę przy tworzeniu kartografii i w geodezji. Współcześnie architektura korzysta z niej pełnymi garściami. Takie obrazowanie przydaje się również przy prowadzeniu śledztw policyjnych. Wszystkie znaki na ziemi wskazują na to, że w najbliższym okresie czasu fotogrametria da też początek nowym zmianom w grafice gier komputerowych, ponieważ rozwija się cały czas.

Potrzeby innowacji

W dzisiejszych czasach stagnacja jest najgorsza. Brak możliwości rozwoju jest czymś, co hamuje myślenie i powoduje wręcz cofanie się jednostki. Mogłoby się wydawać, że już wszystko zostało wymyślone i nie ma już miejsca na rozwój. Jednak naukowcy i wynalazcy co roku zaskakują nowymi odkryciami. Umysł ludzki jest najlepszym procesorem, który zawsze znajdzie coś co można ulepszyć. Dlatego tak wielkie znaczenie ma finansowanie ambitnych projektów i ludzi, którzy mogą odmienić świat. Problemem XXI wieku staje się brak czasu. Ludzie maja tyle obowiązków, które sami na siebie biorą. Technologia pomaga to wszystko usprawnić. Powstały już inteligentne kalendarze, które pozwalają na trochę zapomnieć osobie zabieganej o kolejnych wyzwaniach, ponieważ ma świadomość, że kalendarz o wszystkim przypomni. Wypadków samochodowych również jest mniej, ponieważ wymyślenie zestawu głośnomówiącego walnie się do tego przyczyniło. Teraz kierowca może się skupić na drodze a nie na szukaniu telefonu. Fotogrametria odegrała role również w systemach GPS. Mapy zawarte w systemie zostały opracowane wcześniej dzięki tej dziedzinie nauki. Połączenie nauk powoduje, że technologia ma cały czas pole do rozwoju i wytwarzania efektu synergii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *